Spółka z o.o. utworzyła rezerwy na świadczenia pracownicze, księgując je jako bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów. Czy wartość tych rezerw spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
Nie. Rezerwy na świadczenia pracownicze nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.
|
Zasady tworzenia rezerw na świadczenia pracownicze
Kwestie związane z tworzeniem rezerw na świadczenia pracownicze reguluje art. 39 ustawy o rachunkowości. Do rezerw tych odnosi się także KSR nr 6 pt. "Rezerwy, bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, zobowiązania warunkowe".
Rezerwy na świadczenia pracownicze tworzy się w ciężar kosztów podstawowej działalności operacyjnej jako bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów. Jak bowiem wynika z art. 39 ust. 2 pkt 2 ustawy o rachunkowości, jednostki dokonują biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów w wysokości prawdopodobnych zobowiązań przypadających na bieżący okres sprawozdawczy, wynikających m.in. z obowiązku wykonania, związanych z bieżącą działalnością, przyszłych świadczeń na rzecz pracowników, w tym świadczeń emerytalnych. Co istotne:
- ujęcie w księgach rachunkowych rezerwy w postaci biernego rozliczenia międzyokresowego kosztów polega na zwiększeniu kosztów działalności operacyjnej i biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów,
- wykorzystanie biernych rozliczeń następuje w związku z powstaniem zobowiązania, na które były one utworzone; towarzyszy temu zapis zmniejszający koszty okresu,
- zobowiązania ujęte jako bierne rozliczenia międzyokresowe zmniejszają koszty okresu sprawozdawczego, w którym stwierdzono, że zobowiązania te nie powstały.
W przypadku niektórych jednostek istnieje możliwość odstąpienia od tworzenia ww. rezerw, tę kwestię jednak tu pomijamy (zob. art. 39 ust. 6-7 ustawy o rachunkowości).
Jednostki mogą również zrezygnować z tworzenia m.in. ww. rezerw/biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów, o ile uproszczenia te nie wywierają istotnie ujemnego wpływu na jasne i rzetelne przedstawienie sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego jednostki (pkt 3.21 KSR nr 6).
Rezerwy na świadczenia pracownicze a koszty uzyskania przychodów
Odnosząc się do kwestii związanej z rozliczeniem rezerw na świadczenia pracownicze - dla celów CIT - należy wskazać, że na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 27 ustawy o PDOP, nie są kosztem uzyskania przychodów rezerwy i odpisy na straty kredytowe oraz odpisy aktualizujące utworzone zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości albo MSR, inne niż określone w niniejszej ustawie jako taki koszt.
Utworzone zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości rezerwy na świadczenia pracownicze nie zostały wskazane w ustawie o PDOP jako koszt podatkowy. Oznacza to, że wartość tych rezerw nie może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów. Kosztem podatkowym będą dopiero świadczenia pracownicze - na zasadach przewidzianych dla ujmowania w kosztach tych świadczeń (zob. art. 15 ust. 4g i art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o PDOP).
Podobnie wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 16 lutego 2017 r., nr 1462-IPPB6.4510.615.2016.2.SO, w której czytamy:
"(...) Samo utworzenie rezerw nie stanowi (...) kosztu uzyskania przychodów, środki pochodzące z rezerw, po spełnieniu przesłanek o możliwości zaliczenia ich do kosztów podatkowych, stają się kosztem podatkowym w momencie poniesienia, na zasadach ogólnych wynikających z art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
(...) koszty świadczeń dla pracowników wypłacanych w terminie (ze środków pochodzących z rezerw oraz rozliczeń międzyokresowych biernych) określonym w regulaminie, Kodeksie pracy i rozporządzeniu (MPiPS w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego - przyp. red.), będą dla spółki kosztami uzyskania przychodów rozliczanymi memoriałowo, rozpoznając koszt podatkowy w momencie, na który świadczenia te stały się należne (art. 15 ust. 4g).
Dopiero w momencie niedochowania terminów wynikających z regulaminu, Kodeksu pracy i rozporządzenia, spółka powinna rozpoznać koszt uzyskania przychodów w momencie wypłaty.
Świadczenia, które nie zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji, w ogóle nie stanowią kosztu uzyskania przychodu. (...)"
Uzupełniająco dodajmy, że gdy w późniejszym czasie rezerwa na świadczenia pracownicze zostanie rozwiązana, to pozostanie to bez wpływu na przychody, a także koszty podatkowe.