Podatnik (spółka z o.o.) był komplementariuszem spółki komandytowej z prawem do udziału w zyskach tej spółki wynoszącym 1%. Na podstawie uchwały zdecydowano o połączeniu obydwu podmiotów przez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na spółkę przejmującą w zamian za udziały przyznane przez spółkę przejmującą wspólnikom spółki przejmowanej. Podatnik był podmiotem przejmującym, a spółka komandytowa podmiotem przejmowanym. Wskutek połączenia kapitał zakładowy podatnika uległ podwyższeniu o wartość rynkową spółki przejmowanej. Czy u podatnika powstał przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8f updop?
Odpowiedź
Z uzasadnienia
"Wnioskodawca był komplementariuszem spółki komandytowej z prawem do udziału w zyskach tej spółki wynoszącym 1%. W dniu 7 grudnia 2022 r. podjęta została uchwała o połączeniu obydwu podmiotów w trybie art. 492 §1 pkt 1 w zw. z art. 491 § 1 K.S.H. (tj. przez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na spółkę przejmującą, w zamian za udziały przyznane przez spółkę przejmującą wspólnikom spółki przejmowanej - połączenie przez przejęcie). Wskutek połączenia kapitał zakładowy Wnioskodawcy uległ podwyższeniu.
Wartość rynkowa majątku spółki przejmowanej przypadająca na udział Wnioskodawcy przekraczała koszty nabycia tego udziału. Wnioskodawca na dzień poprzedzający dzień połączenia posiadał w kapitale zakładowym spółki przejmowanej mniej niż 10% udziałów.
Państwa wątpliwości budzi kwestia ustalenia, czy po stronie Wnioskodawcy powstał przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8f Ustawy CIT i czy ciąży na nim obowiązek podatkowy w związku z powyższym.
(...) jeżeli przychodem będzie ustalona, w części odpowiadającej udziałowi Spółki przejmującej w kapitale zakładowym (podstawowym) spółki przejmowanej, na dzień poprzedzający dzień łączenia, wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego otrzymanego przez spółkę przejmującą ponad cenę nabycia udziałów (akcji) tej spółki w podmiocie przejmowanym - w przypadku gdy spółka przejmująca posiada w kapitale zakładowym spółki przejmowanej taki udział, to po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT.
Powyższe przepisy mają zastosowanie również w sytuacji, gdy podmiotem przejmowanym jest Spółka Komandytowa, w której udział (ogółu praw i obowiązków) posiada Spółka Przejmująca (Wnioskodawca).
Zastosowanie powyższych przepisów będzie dotyczyć tej części przejętego majątku, która przypada w proporcji określonej w tym przepisie, na Wnioskodawcę jako wspólnika Spółki Komandytowej. W związku z tym Spółka Przejmująca uzyska przychód w wysokości nadwyżki wartości rynkowej majątku przejmowanego podmiotu (w przypadającej na nią części) ponad cenę nabycia udziałów (ogółu praw i obowiązków) w podmiocie przejmowanym.
Z uzupełnienia wniosku wynika, że ustalona, w części odpowiadającej udziałowi Spółki Przejmującej w kapitale podstawowym spółki przejmowanej, na dzień poprzedzający dzień łączenia, wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego otrzymanego przez Spółkę Przejmującą, przewyższa cenę nabycia udziałów tej spółki w podmiocie przejmowanym.
Dlatego też mając na uwadze powyższe, w wyniku przejęcia przez Wnioskodawcę (Sp. z o.o.) Spółki Komandytowej, po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód podatkowy na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT.
Ponadto, dla spółki przejmującej będącej równocześnie wspólnikiem spółki przejmowanej przewidziane jest wyłączenie, o którym mowa w art. 12 ust. 4 pkt 3f ustawy o CIT.
Zgodnie z cytowanym już wyżej art. 12 ust. 4 pkt 3f ustawy o CIT, do przychodów nie zalicza się wartości majątku spółki przejmowanej lub dzielonej, odpowiadającej procentowemu udziałowi spółki przejmującej w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej, określonemu na ostatni dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału, otrzymanego przez spółkę przejmującą posiadającą w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej udział w wysokości nie mniejszej niż 10%.
Zatem, przychodem nie będzie wartość majątku spółki przejmowanej, odpowiadająca procentowemu udziałowi spółki przejmującej w kapitale zakładowym (podstawowym) spółki przejmowanej, określona na ostatni dzień poprzedzający dzień łączenia, otrzymanego przez spółkę przejmującą posiadającą w kapitale zakładowym spółki przejmowanej udział w wysokości równej lub większej niż 10%.
W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo, że Spółka Przejmująca (Wnioskodawca) posiadała w kapitale zakładowym spółki przejmowanej mniej niż 10% udziałów.
Zatem, do połączenia Wnioskodawcy ze Spółką Komandytową nie będzie miało zastosowanie wyłączenie z art. 12 ust. 4 pkt 3f ww. ustawy.
Reasumując, po stronie Spółki Przejmującej (Wnioskodawcy) powstanie przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT i na Wnioskodawcy będzie ciążył obowiązek podatkowy związany z połączeniem ze Spółką Komandytową.
Wobec powyższego, Państwa stanowisko, że w związku z połączeniem ze Spółką Komandytową po stronie Wnioskodawcy nie powstał przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT i w związku z powyższym nie ciąży na nim obowiązek podatkowy związany z połączeniem, należało uznać za nieprawidłowe".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 11 kwietnia 2023 r., nr 0111-KDIB1-1.4010.44.2023.2.AW)