Zgodnie z umową zawartą z kontrahentem część płatności za usługę dokonywana jest w ratach przed wykonaniem usługi, co udokumentowane jest fakturami zaliczkowymi. Klient może zrezygnować z usługi w terminie 14 dni od podpisania umowy, a wtedy wpłacone raty są mu zwracane. Po upływie tego terminu a przed wykonaniem usługi klientowi przysługuje umowne prawo odstąpienia od umowy za zapłatą odstępnego. Wtedy również wpłacone raty są mu zwracane. Czy takie wpłaty rat są dla spółki przychodem w momencie ich otrzymania?
Odpowiedź
Wpłaty rat są dokonywane zaliczkowo na poczet przyszłych usług, wobec czego w momencie ich otrzymania nie stanowią one przychodu spółki.
|
Z uzasadnienia
"(...) przychód dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, w przypadku świadczenia usług, powstaje w dniu wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi. Wyjątek od tej zasady stanowi:
- wystawienie faktury w terminie wcześniejszym niż faktyczne wykonanie usługi albo częściowe wykonanie usługi - datą powstania przychodu będzie w tym przypadku dzień wystawienia faktury (o ile uregulowanie należności nie nastąpiło wcześniej),
- uregulowanie należności przed wykonaniem usługi albo częściowym wykonaniem usługi - datą powstania przychodu będzie w tym przypadku dzień otrzymania należności (o ile wcześniej nie wystawiono faktury).
(...) za przychód podatkowy można uznać tylko te przysporzenia, które mają charakter definitywny, tzn. są bezzwrotne i trwale powiększają majątek podatnika i może on swobodnie nimi dysponować.
Ustawodawca przewidział także wyjątki, w których otrzymanie środków pieniężnych przychodu podatkowego nie stanowi. W myśl art. 12 ust. 4 pkt 1 updop:
Do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), w tym również uregulowanych w naturze, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).
Oznacza to, że jeśli otrzymana zapłata ma charakter zaliczki na poczet towaru i usługi, która zostanie wykonana w następnym okresie rozliczeniowym, to nie zostanie ona zaliczona do przychodu. Według Słownika Języka Polskiego PWN, słowo »zaliczka« oznacza: »część należności wpłacana lub wypłacana z góry na poczet tej należności«, więc zaliczką nazwiemy taką należność, która została zapłacona przed faktycznym dostarczeniem towaru i usługi.
Nie zawsze jednak wcześniej otrzymana należność będzie mogła zostać potraktowana jako zaliczka, która nie spowoduje powstania przychodu podatkowego. O kwalifikacji danej zapłaty decyduje jej charakter. Przysporzenie uważane za przychód podatkowy ma charakter definitywny, podczas gdy w przypadku zaliczki istnieje możliwość, że będzie konieczny jej zwrot, nie ma więc charakteru ostatecznego przysporzenia.
Kolejnym czynnikiem definiującym zaliczenie danej wpłaty jako zaliczki, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 (ustawy o CIT - przyp. red.) jest to, czy dana należność stanowi wpłatę na poczet konkretnej usługi, która zostanie wykonana w następnym okresie sprawozdawczym. Musi to wynikać z postanowień zawartej umowy i być prawidłowo udokumentowane.
Państwa wątpliwości dotyczą kwestii ustalenia, czy wpłaty oznaczone jako Rata I i Rata II dokonywane przez Klientów przed przystąpieniem do wykonywania przez Państwa Dostawy powinny być wyłączone z przychodów na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 1 updop.
Z Państwa wniosku wynika, że Rata I i Rata II opłacane są po podpisaniu umowy z Klientem, ale przed przystąpieniem przez Spółkę do jakichkolwiek czynności związanych z dostarczeniem usług, a więc płatności te nie są powiązane z którymkolwiek z etapów realizacji Dostawy. Dokumentowane są fakturami zaliczkowymi. Klientowi przysługuje też możliwość rezygnacji z Państwa usług w terminie 14 dni od podpisania umowy, a wtedy wpłaty zostają mu zwrócone. Klient może też odstąpić od realizacji umowy, a wtedy również wpłacone Raty są mu zwracane, a opłacone odstępne dokumentowane jest notą księgową. Te informacje zawarte są w podpisywanej umowie i bezpośrednio z niej wynika niedefinitywny charakter wpłat Raty I i Raty II.
Stwierdzić należy, że charakter ww. wpłat spełnia wszelkie wymogi zdefiniowane przez Ustawodawcę, aby uznać, że na moment wpłaty zaliczki i wystawienia faktury zaliczkowej nie dochodzi do powstania przychodu podatkowego.
Należy uznać, że przychód podatkowy powinien być rozpoznany przez Państwa z dniem najwcześniejszego ze zdarzeń wskazanych w art. 12 ust. 3a updop: wykonania usługi, wystawienia faktury bądź uregulowania płatności.
Wobec powyższego Państwa stanowisko, że »(...) otrzymane na podstawie Umowy płatności określone jako Rata 1 oraz Rata 2 stanowią pobrane wpłaty lub zarachowane należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, o których mowa w art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT. W konsekwencji, nie są one zaliczane do przychodów Wnioskodawcy w dacie ich otrzymania« należało uznać za prawidłowe".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 31 marca 2023 r., nr 0114-KDIP2-2.4010.34.2023.2.PK)