Podatnicy planują zawrzeć z bankiem ugodę, w ramach której dojdzie do przewalutowania i umorzenia kredytu udzielonego we frankach szwajcarskich. Czy czynności te spowodują powstanie przychodu?
Odpowiedź
Przewalutowanie kredytu jest neutralne podatkowo i nie generuje przychodu. Natomiast umorzenie kredytu powoduje powstanie przychodu z innych źródeł, który jednak może skorzystać z zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych.
|
Z uzasadnienia
"Z przedstawionego przez Państwa opisu wynika, że planują Państwo zawrzeć z bankiem ugodę, w ramach której skorzystają Państwo zarówno z przewalutowania, jak również z umorzenia kredytu. Ponadto bank zwróci Państwu kwotę z tytułu rozliczenia kredytu mieszkaniowego.
Powzięli Państwo wątpliwość, czy zarówno kwota nadpłaty, jaka zostanie Państwu zwrócona przez bank z tytułu przewalutowania kredytu, jak i kwota umorzenia - będzie stanowić dla Państwa przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Przystępując do oceny skutków podatkowych przewalutowania przez bank zaciągniętego kredytu wskazać należy, że instytucja kredytu uregulowana została przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (tj. Dz. U. z 2022 r. poz. 2324 ze zm.). (...)
Podkreślić należy, że otrzymanie kredytu i jego spłata na warunkach przewidzianych w umowie kredytowej są obojętne podatkowo. Odnosząc się natomiast do konsekwencji podatkowych związanych z przewalutowaniem hipotecznego kredytu bankowego zaciągniętego na własne cele mieszkaniowe podatnika (w walucie obcej lub w polskich złotych, lecz indeksowanego do waluty obcej, np. CHF) należy wskazać, że przewalutowanie takiego kredytu nie powoduje definitywnego zredukowania zobowiązania wobec kredytodawcy. Jest ono neutralne podatkowo i nie powoduje po stronie podatnika powstania przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wobec powyższego zauważyć należy, że w sytuacji opisanej we wniosku, tj. przewalutowania na złotówki kredytu indeksowanego kursem CHF, zmianie ulegnie jedynie waluta, w której zobowiązanie miało być uregulowane. W wyniku tej operacji powstanie nadwyżka, która stanowić będzie kwotę nienależnie przez Państwa wpłaconą. W związku z tym zwrot tej kwoty przez Bank będzie neutralny podatkowo. Skoro samo przewalutowanie stanowi techniczną operację zamiany kwoty wyrażonej w określonej walucie na tę samą kwotę wyrażoną w innej walucie, to nie będzie skutkować to dla Państwa powstaniem przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. (...)
Odrębną kwestią jest natomiast umorzenie wierzytelności z tytułu kredytu. Wówczas po stronie kredytobiorcy powstaje przychód, bowiem kredytobiorca osiąga konkretne przysporzenie majątkowe.
Tym samym, umorzoną kwotę wierzytelności z tytułu zaciągniętego kredytu należy zakwalifikować do przychodu z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. (...)
Przychód taki może natomiast skorzystać z zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych (...).
(...) zaniechanie poboru podatku do umorzonych osobom fizycznym kwot wierzytelności z tytułu kredytów znajdzie zastosowanie, jeżeli zostaną spełnione łącznie następujące przesłanki:
- kredyt był zaciągnięty na realizację inwestycji mieszkaniowej;
- kredyt był udzielony przed dniem 15 stycznia 2015 r. przez podmioty uprawnione do udzielania kredytów na podstawie odrębnych ustaw;
- kredyt był zabezpieczony hipotecznie;
- kredytobiorca nie korzystał wcześniej z umorzenia zobowiązania z tytułu innego kredytu na własne cele mieszkaniowe zabezpieczonego hipotecznie.
Przedstawili Państwo informacje, z których wynika, że:
- w 2008 r. zaciągnęli Państwo kredyt w Banku (...) na realizację jednej inwestycji mieszkaniowej;
- kredyt był zabezpieczony w postaci hipoteki ustanowionej na nieruchomości;
- nie korzystali Państwo wcześniej z umorzenia wierzytelności;
- planują Państwo zawrzeć w 2023 r. ugodę z Bankiem.
Z powyższego wynika, że spełnione zostały wszystkie przesłanki pozwalające na skorzystanie z zaniechania poboru podatku do umorzonych osobom fizycznym kwot wierzytelności z tytułu kredytów.
Zatem w stosunku do uzyskanego przez Państwa przychodu związanego z planowanym umorzeniem wierzytelności względem banku znajdzie zastosowanie zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 11 marca 2022 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe.
Dochody, od których zaniechano poboru podatku nie są wykazywane w zeznaniach rocznych i nie podlegają opodatkowaniu oraz zgłoszeniu do urzędu skarbowego.
W związku z powyższym nie będą Państwo zobowiązani do opodatkowania kwoty umorzonego przychodu ani do wykazania jej w zeznaniu rocznym.
W tej części Państwa stanowisko należało więc uznać za prawidłowe".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 6 kwietnia 2023 r., nr 0114-KDIP3-2.4011.55.2023.2.MN)