Ojciec przekazał synowi prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo w ramach darowizny. Przedmiotem darowizny były m.in. towary handlowe. Czy towary te syn będzie mógł ująć w remanencie początkowym i zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów przy ustalaniu dochodu rocznego?
Odpowiedź
Towary handlowe otrzymane w ramach darowizny syn powinien ująć w remanencie początkowym. Natomiast wartości tych towarów nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów i uwzględnić przy ustalaniu dochodu rocznego, ponieważ nabył je nieodpłatnie.
|
Z uzasadnienia
"Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że Pana ojciec przekazał Panu w darowiźnie przedsiębiorstwo, w tym m.in. towary handlowe. Na moment dokonania darowizny prowadził Pan jednoosobową działalność gospodarczą. Dla prowadzonej działalności prowadzi Pan podatkową księgę przychodów i rozchodów.
Na podstawie powyższego stwierdzam, że skoro nabycie towarów handlowych nastąpiło w drodze darowizny (nieodpłatnie) - to ich wartość nie może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez Pana pozarolniczej działalności gospodarczej, ponieważ nie zostanie spełniona jedna z przesłanek wynikająca z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. wymóg poniesienia kosztu.
Według definicji »kosztu« zawartej w internetowym Słowniku języka polskiego Wydawnictwo Naukowe PWN - pojęcie to oznacza - sumę pieniędzy wydatkowanej na kupno lub opłacenie czegoś, natomiast definicja »kosztów« z tego słownika oznacza - nakłady, wydatki poniesione przez przedsiębiorstwo w celu wytworzenia (nabycia) określonego produktu.
W sytuacji opisanej we wniosku nabycie towaru handlowego w drodze darowizny nie miało charakteru odpłatnego, nie można więc mówić o »poniesieniu kosztu«. Z tego względu - przy tym sposobie nabycia - brak odpłatności decyduje o niemożności zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów wartości towaru.
Ponadto, w wyniku darowizny nabył Pan prawo do rozporządzania towarami handlowymi. Fakt dysponowania tymi towarami jest zdarzeniem gospodarczym, który winien zostać zarejestrowany w prowadzonych przez Pana księgach podatkowych.
(...) jest Pan zobowiązany ująć towary otrzymane w drodze darowizny w remanencie początkowym, a w remanencie końcowym niesprzedane na koniec roku podatkowego ww. towary i wartość tych remanentów wpisać do podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Dodatkowo wskazuję, że sposób prowadzenia księgi określa (...) rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zawarte w rozporządzeniu »Objaśnienia do podatkowej księgi przychodów i rozchodów« określają, w jakich kolumnach wpisywać określone przychody i rozchody. Zgodnie z punktem 10 tych Objaśnień kolumna 10 jest przeznaczona do wpisywania zakupu materiałów oraz towarów handlowych według cen zakupu. Skoro Pan nie poniósł wydatków na zakup towarów handlowych, to wartość tych towarów handlowych nie może zostać ujęta w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w kolumnie 10.
Jednak stwierdzam, że przychody i koszty, których wysokość nie ma wpływu na podstawę opodatkowania i wysokość należnego podatku, nie muszą być ujmowane w księdze. Zgodnie z objaśnieniami do księgi jedynym miejscem, gdzie fakultatywnie można księgować otrzymane w drodze darowizny towary handlowe jest kolumna 17 (»Uwagi«). Poza tą kolumną towary otrzymane nieodpłatnie nie powinny być w księdze ewidencjonowane, jako niemające wpływu na ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy.
Skoro nabycie towarów w Pana sprawie nastąpiło nieodpłatnie, ich wartość nie może być zaliczona przez Pana do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, gdyż nie została spełniona przesłanka wynikająca z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Mimo zatem ciążącego na Panu obowiązku ujęcia tych towarów w remanencie początkowym (a towarów niesprzedanych na koniec roku podatkowego w remanencie końcowym), ich wartość wynikająca z wyceny nie może być brana pod uwagę przy ustaleniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.
Reasumując - towary handlowe, otrzymane w ramach darowizny przedsiębiorstwa może Pan ująć w remanencie początkowym. Natomiast wartości tych towarów nie może Pan zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów i tym samym uwzględnić przy ustaleniu dochodu rocznego, ponieważ nabył je Pan nieodpłatnie w drodze darowizny".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 5 kwietnia 2023 r., nr 0112-KDIL2-2.4011.77.2023.2.MC)