Czy podatniczka może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, gdy faktura za zakup paneli fotowoltaicznych została wystawiona na teścia, a następnie wystawiono notę korygującą zmieniającą dane nabywcy na podatniczkę, jej męża i teścia?
Odpowiedź
W tej sytuacji podatniczka nie ma prawa do ulgi termomodernizacyjnej. Dane nabywcy na fakturze dokumentującej zakup paneli fotowoltaicznych powinny być zmienione na podstawie faktury korygującej, a nie noty korygującej.
|
Z uzasadnienia
"Wątpliwość Pani budzi kwestia możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w zeznaniu za 2021 r. w sytuacji, gdy faktury na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych pierwotnie zostały wystawione (...) 2021 r. i (...) 2021 r. na dane Pani teścia, a następnie notą korygującą (...) 2022 r., dokonano korekty danych nabywcy na fakturach wskazując jako nabywców Panią, Pani męża i teścia.
Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że jest Pani wraz z mężem właścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego przekazanego w drodze darowizny przez teściów. W 2021 r. razem z mężem założyła Pani instalację fotowoltaiczną. Faktury zostały wystawione na Pani teścia (...) 2021 r. i (...) 2021 r. Zostały skorygowane notą korygującą (...) 2022 r. i wystawione na dane Pani, Pani męża i teścia.
Kwestią do uzgodnienia jest czy zmiana wskazanego na fakturze VAT podmiotu (nabywcy) dokonana na podstawie noty korygującej, o której mowa w art. 106k ustawy VAT stanowi przesłankę uniemożliwiającą zastosowanie ulgi termomodernizacyjnej, o której mowa w art. 26h ustawy PIT w związku z poniesionymi przez ten podmiot wydatkami związanymi z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.
Zgodnie z art. 26h ust. 3 ustawy PIT wysokość wydatków związanych z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego ustala się na podstawie faktur wystawionych przez podatnika podatku od towarów i usług niekorzystającego ze zwolnienia z tego podatku.
Kwestię ustalenia wysokość ww. wydatków ustawa PIT wiąże zatem z wystawionymi przez podatnika podatku od towarów i usług fakturami. W pierwszej kolejności ustalenia wymaga zatem, czy na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług istnieje możliwość zmiany/dodania podmiotu (nabywcy) pierwotnie wskazanego w fakturze VAT, przy pomocy noty korygującej wystawianej przez nabywcę, czy też w takiej sytuacji wymagana jest faktura korygująca wystawiana przez sprzedawcę. Zagadnienie w zakresie podatku od towarów i usług jest zatem zagadnieniem wstępnym dla prawidłowego określenia skutków podatkowych na gruncie ustawy PIT w zakresie możliwości zastosowania ulgi termomodernizacyjnej w związku z poniesionymi wydatkami. (...)
Prawidłowo wystawiona faktura powinna zawierać prawidłowe dane rzeczywistego nabywcy towarów (usług). W takich okolicznościach skorygowanie błędu polegającego na nieprawidłowym wskazaniu danych nabywcy powinno nastąpić - zgodnie z art. 106j ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług - poprzez wystawienie faktury korygującej, zawierającej dane określone w art. 106j ust. 2 ustawy, w szczególności wskazującej jako przyczynę korekty błędne określenie danych nabywcy oraz prawidłową treść korygowanych pozycji, czyli prawidłowe dane nabywcy.
Możliwość korygowania faktur poprzez wystawienie przez nabywcę not korygujących dotyczy jedynie pomyłek w elementach danych nabywcy, czyli np. błąd w nazwisku, imieniu, nazwie, adresie lub numerze identyfikacyjnym czy też oznaczeniu towaru lub usługi. Wystawienie noty korygującej nie może prowadzić do zmiany podmiotu będącego stroną danej transakcji. Jedynym sposobem naprawienia błędu polegającego na błędnym wskazaniu na fakturze nabywcy, jest wystawienie faktury korygującej przez sprzedawcę. Korygowanie faktury w tym zakresie należy do obowiązków wystawcy faktury (sprzedawcy), który koryguje fakturę pierwotną wystawiając fakturę korygującą.
W przedstawionym stanie faktycznym nie chodzi o pomyłkę. Jej istotą jest całkowita zmiana podmiotu na inny jako stronę transakcji.
Zatem, nie może Pani jako nabywca dokonać korekty podmiotu wskazanego na fakturach VAT przy pomocy noty korygującej. Korekty takiej dokonuje sprzedawca poprzez wystawienie faktury korygującej.
Z uwagi na fakt, że wysokość ww. wydatków - stosownie do art. 26h ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - ustala się na podstawie faktur wystawionych przez podatnika podatku od towarów i usług niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku, to należy uznać, że w opisanej sytuacji nie został spełniony warunek udokumentowania wydatku. Tym samym wskazany w nocie korygującej podmiot nie będzie miał prawa do ulgi termomodernizacyjnej mimo poniesionych przez siebie wydatków i posiadania faktury z notą korygującą.
Zatem nie będzie Pani uprawiona do złożenia korekty zeznania podatkowego za 2021 r. uwzględniającej poniesiony przez Panią wydatek na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych w ramach ulgi termomodernizacyjnej".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 7 kwietnia 2023 r., nr 0114-KDIP3-2.4011.18.2023.2.AC)