Podatnik w 2008 r. wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie miał rezydencję podatkową. W 2022 r. wraz z żoną wrócił na stałe do Polski. Pracę w Wielkiej Brytanii zakończył 2 czerwca 2022 r., a 7 czerwca 2022 r. przeprowadził się do Polski, gdzie od 1 lipca 2022 r. został zatrudniony. Czy w zeznaniu za 2022 r. podatnik powinien uwzględnić dochody z Wielkiej Brytanii?
Odpowiedź
Skoro do 2 czerwca 2022 r. podatnik nie był rezydentem podatkowym w Polsce, to w zeznaniu składanym za ten rok nie powinien wykazywać dochodów z Wielkiej Brytanii.
|
Z uzasadnienia
"(...) przepis art. 3 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje na dwa warunki, od spełnienia których uzależnia się kwalifikację danej osoby jako mającej miejsce zamieszkania w Polsce. Powyższe przesłanki są rozdzielone spójnikiem »lub«, co jest równoznaczne z tym, że wystarczy spełnienie którejkolwiek z nich, aby uznać, że osoba posiada miejsce zamieszkania w Polsce, a co za tym idzie - podlega w kraju nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, czyli opodatkowaniu od wszystkich osiąganych dochodów.
Jako pierwszy warunek pozwalający na uznanie osoby za mającą miejsce zamieszkania na terytorium RP przepis wskazuje posiadanie centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych). Przesłanka ta została skonstruowana w bardzo szeroki sposób, jeśli chodzi o zakreśloną grupę osób, które na potrzeby podatku dochodowego od osób fizycznych posiadają w Polsce ośrodek interesów życiowych. Wynikać może to z użycia w powołanym powyżej przepisie spójnika »lub« w sformułowaniu »centrum interesów osobistych lub gospodarczych« dla doprecyzowania kiedy uznaje się daną osobę za mającą miejsce zamieszkania na terytorium RP.
Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej uważa się również osobę fizyczną, która przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. W świetle art. 3 ust. 1a analizowany warunek stanowi samodzielną podstawę do uznawania określonej kategorii osób za rezydentów, niezależną od omówionego powyżej posiadania na terytorium RP centrum interesów życiowych.
Ustalenie miejsca zamieszkania podatnika decyduje o zakresie ciążącego na nim obowiązku podatkowego. Inaczej mówiąc, od miejsca zamieszkania zależy czy podatnik podlega nieograniczonemu, czy ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Nieograniczonym obowiązkiem podatkowym objęci są podatnicy, którzy w Polsce mają miejsce zamieszkania. Podlegają oni obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Natomiast jeśli podatnik będzie miał miejsce zamieszkania za granicą, to w Polsce będzie płacił podatek tylko od dochodów (przychodów) uzyskanych w danym roku podatkowym w Polsce (ograniczony obowiązek podatkowy).
Z opisu sprawy wynika, że w 2008 r. wyjechał Pan do Wielkiej Brytanii, gdzie mieszkał Pan przez 14 lat. Tam też miał Pan swoją rezydencję podatkową. W Wielkiej Brytanii pracował Pan. Tam też urodziły się Pana dzieci. Z dniem 2 czerwca 2022 r. zakończył Pan pracę w Wielkiej Brytanii, a 7 czerwca 2022 r. przeprowadził się Pan do Polski. Od 1 lipca 2022 r. został Pan zatrudniony w Polsce na pełny etat.
Powziął Pan wątpliwość czy w deklaracji PIT-37 za 2022 r. będzie Pan zobowiązany do wykazania i rozliczenia w Polsce dochodów uzyskiwanych do 2 czerwca 2022 r. w Wielkiej Brytanii.
Mając zatem na uwadze, że od 14 lat mieszkał Pan w Wielkiej Brytanii i w tym kraju - jak sam wskazał Pan we wniosku - miał Pan swoją rezydencję podatkową oznacza to, że dochody uzyskane do 2 czerwca 2022 r. w Wielkiej Brytanii nie podlegają opodatkowaniu w Polsce.
Podsumowując, skoro do 2 czerwca 2022 r. nie był Pan rezydentem podatkowym w Polsce, nie ma Pan obowiązku wykazywania i rozliczenia w PIT-37 dochodów uzyskanych w Wielkiej Brytanii".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 5 kwietnia 2023 r., nr 0112-KDIL2-1.4011.112.2023.1.AK)