Podatnik jest wspólnikiem spółki komandytowej, która status podatnika CIT uzyskała od 1 maja 2021 r. Czy w 2021 r. oraz latach następnych podatnik ustalając podstawę naliczania daniny solidarnościowej, zobowiązany był uwzględniać dochody z tytułu udziału w spółce komandytowej?
Odpowiedź
Dochody uzyskane z tytułu udziału w spółce komandytowej za okres od 1 stycznia do 30 kwietnia 2021 r. podatnik powinien uwzględnić przy ustalaniu podstawy naliczania daniny solidarnościowej. Natomiast dochodów za okres od 1 maja do 31 grudnia 2021 r. oraz lata następne nie powinien uwzględniać w podstawie naliczania tej daniny.
|
Z uzasadnienia
"W myśl art. 5a pkt 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o udziale w zyskach osób prawnych - oznacza to również udział w zyskach spółek, o których mowa w pkt 28 lit. c-e.
Zatem przez udział w zyskach osób prawnych rozumie się również udział w zysku spółki, o której mowa w art. 5a pkt 28 lit. c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. spółce komandytowej i spółce komandytowo-akcyjnej mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Stąd art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych znajdzie zastosowanie do stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego opisanego przez Pana, tj. wypłaty zysku ze Spółki (w tym w formie zaliczek).
Zgodnie z art. 30h ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Osoby fizyczne są obowiązane do zapłaty daniny solidarnościowej w wysokości 4% podstawy obliczenia tej daniny.
Na podstawie art. 30h ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podstawę obliczenia daniny solidarnościowej stanowi nadwyżka ponad 1.000.000 zł sumy dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 ust. 1, 9 i 9a, art. 30b, art. 30c oraz art. 30f po ich pomniejszeniu o:
- kwoty składek, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 i 2a, oraz składek, o których mowa w art. 30c ust. 2 pkt 2,
- kwoty, o których mowa w art. 30f ust. 5
- odliczone od tych dochodów.
Z tego wynika, że ustalenie podstawy obliczenia daniny solidarnościowej polega na zsumowaniu dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 ust. 1, 9 i 9a, art. 30b, art. 30c oraz art. 30f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zatem art. 30h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera zamknięty, jednoznaczny katalog dochodów podlegających daninie solidarnościowej i brak jest podstaw do jego rozszerzania.
W tym miejscu zauważam, że dochody (przychody) opodatkowane na podstawie art. 30a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zostały wymienione w katalogu art. 30h ust. 2 tej ustawy jako podlegające daninie solidarnościowej, więc w konsekwencji nie powinny podlegać wliczeniu do podstawy obliczania daniny solidarnościowej.
Na podstawie wskazanych powyżej uregulowań prawnych oraz przedstawionego we wniosku opisu sprawy stwierdzam, że dochód (przychód) uzyskany przez Pana z tytułu udziału w zyskach Spółki (w tym w formie zaliczek) od dnia, w którym Spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, nie powinien być uwzględniony po Pana stronie na potrzeby obliczenia daniny solidarnościowej.
Reasumując - dochody uzyskiwane przez Pana w ramach Spółki za okres od 1 stycznia 2021 r. do 30 kwietnia 2021 r. powinny być uwzględnione przez Pana na potrzeby obliczenia daniny solidarnościowej. Natomiast za okres od 1 maja 2021 r. do 31 grudnia 2021 r. oraz lata następne, ustalając podstawę naliczania daniny solidarnościowej, nie był, nie jest i nie będzie Pan zobowiązany uwzględniać dochodu uzyskanego przez Pana z tytułu udziału w zyskach Spółki".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 5 kwietnia 2023 r., nr 0112-KDIL2-2.4011.111.2023.1.MM)