Elementy wchodzące w skład kosztu wytworzenia produktów wymienia art. 28 ust. 3 i 4 ustawy o rachunkowości. Więcej informacji na temat ustalania kosztu wytworzenia produktów zawiera Krajowy Standard Rachunkowości nr 13 "Koszt wytworzenia jako podstawa wyceny produktów" (KSR nr 13). Uwzględniając powyższe regulacje można stwierdzić, że koszt wytworzenia produktów obejmuje:
1) koszty pozostające w bezpośrednim związku z danym produktem, do których zalicza się:
a) wartość zużytych materiałów bezpośrednich,
b) koszty pozyskania, przemieszczania i przetworzenia związane bezpośrednio z produkcją w tym wynagrodzenia bezpośrednie,
c) inne koszty poniesione w związku z doprowadzeniem produktu do postaci i miejsca, w jakich się znajduje w dniu wyceny,
2) uzasadnioną część kosztów pośrednio związanych z wytworzeniem tego produktu, do których zalicza się:
a) zmienne pośrednie koszty produkcji,
b) tę część stałych, pośrednich kosztów produkcji, które odpowiadają poziomowi tych kosztów przy normalnym wykorzystaniu zdolności produkcyjnych; za normalny poziom wykorzystania zdolności produkcyjnych uznaje się przeciętną, zgodną z oczekiwaniami w typowych warunkach, wielkość produkcji za daną liczbę okresów lub sezonów, przy uwzględnieniu planowych remontów.
W przypadku długotrwałego przygotowania produktu do sprzedaży lub długiego okresu jego wytwarzania, do kosztu wytworzenia można zaliczyć koszty obcego finansowania zapasu produktów (w szczególności odsetki i różnice kursowe).
Do kosztów wytworzenia produktów nie zalicza się kosztów określanych w literaturze jako koszty okresu. Koszty te wpływają na wynik finansowy okresu sprawozdawczego, w którym zostały poniesione. Obejmują one:
a) koszty będące konsekwencją niewykorzystanych zdolności produkcyjnych i strat produkcyjnych (koszty te ujmuje się na koncie 70-1 "Koszt sprzedanych produktów"; jedynie w sytuacji, gdy koszty niewykorzystanych zdolności produkcyjnych stanowią rezultat niespodziewanych zdarzeń (awaria maszyny, strajk, utrata stałego odbiorcy), ujmuje się je na koncie 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne"),
b) koszty ogólnego zarządu (do ewidencji tych kosztów służy konto 55 "Koszty zarządu"),
c) koszty sprzedaży produktów (do ewidencji tych kosztów służy konto 52-7 "Koszty sprzedaży) oraz
d) koszty magazynowania wyrobów gotowych i półproduktów (są to koszty ogólnoprodukcyjne, które wchodzą w skład kosztów zarządu, ujmuje się je na koncie 55 "Koszty zarządu"), chyba że poniesienie tych kosztów jest niezbędne w procesie produkcji.
Poprawna wycena produktów wymaga zastosowania przez przedsiębiorstwo odpowiednich sposobów ujmowania w księgach rachunkowych lub pozaksięgowo poniesionych kosztów wytworzenia, w tym zapewnienia ich kompletności, racjonalnego powiązania z obiektami kosztów i zastosowania odpowiednich do rodzaju technologii i organizacji produkcji metod kalkulacji.