W 2021 r. spółka z o.o. wypracowała zysk, który w 2022 r. uchwałą zgromadzenia wspólników wyłączyła od podziału między wspólników i przeznaczyła go na wyodrębniony w kapitale rezerwowym fundusz utworzony na cele inwestycyjne. Odpisy dokonane na fundusz inwestycyjny zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów. Czy możliwe będzie zaliczenie do kosztów podatkowych również odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od wartości zakupionej maszyny?
Spółka zaliczyła już wartość zakupionej maszyny do kosztów uzyskania przychodów poprzez zaliczenie do takich kosztów odpisu na fundusz na cele inwestycyjne, nie jest więc uprawniona do zaliczenia do kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od wartości tej samej maszyny.
Przesłanki zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów na wyodrębniony w kapitale rezerwowym podatnika fundusz, utworzony na cele inwestycyjne przewiduje art. 15 ust. 1hb updop. Odpisy te, aby mogły zostać rozliczone w kosztach podatkowych, powinny odpowiadać wartości zysku spółki (lub jego części), osiągniętego za rok poprzedzający dany rok podatkowy oraz równowartości środków pieniężnych faktycznie wpłaconych (nie później niż w dniu dokonania odpisu) na dedykowany rachunek rozliczeniowy. Środki pieniężne wpłacone na wyodrębniony w tym celu rachunek nie mogą pochodzić z pożyczki, kredytu, dotacji, subwencji, dopłat i innych form wsparcia finansowego.
Stosownie do art. 15 ust. 1hba updop, przez wydatki na cele inwestycyjne rozumie się faktycznie poniesione w roku podatkowym:
- wydatki na nabycie fabrycznie nowych/wytworzenie środków trwałych,
- opłaty ustalone w umowie zgodnie z art. 3 ust. 4 lub 6 ustawy o rachunkowości, z wyłączeniem umowy leasingu operacyjnego, w części stanowiącej spłatę wartości początkowej środków trwałych,
zaliczonych do grup 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT), z wyłączeniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku służących głównie celom osobistym wspólników spółki lub członków ich rodzin.
Przez członków rodzin rozumie się małżonka, zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, małżonków zstępnych, osobę pozostającą w stosunku przysposobienia oraz osobę pozostającą w faktycznym pożyciu (art. 15 ust. 1hbb updop).
Celem wskazanych przepisów jest umożliwienie podatnikowi wcześniejszego uwzględnienia w kosztach uzyskania przychodów planowanych wydatków na cele inwestycyjne, o ile takie wydatki poniesione zostaną ze środków własnych spółki, odpowiadających wielkości wypracowanego i zatrzymanego w spółce zysku. Jednocześnie w ustawie o CIT zawarte są regulacje mające na celu uniknięcie podwójnego uwzględnienia w kosztach uzyskania przychodów wydatków na cele inwestycyjne sfinansowanych ze środków zgromadzonych przez podatnika na omawianym funduszu. Art. 16 ust. 1 pkt 48a updop wyłącza z kosztów uzyskania przychodów wydatki na nabycie lub wytworzenie środków trwałych lub odpisy z tytułu zużycia środków trwałych dokonywane na podstawie art. 16a-16m updop od tej części ich wartości, która została sfinansowana ze środków tego funduszu.
Dodajmy, że wyłączone z kosztów zostały również odpisy na fundusz, o którym mowa w art. 15 ust. 1hb updop, w części wydatkowanej na opłaty, prowizje i inne koszty związane z prowadzeniem rachunku, o którym mowa w art. 15 ust. 1hb pkt 2 updop (art. 16 ust. 1 pkt 48b updop).