Spółka z o.o. nabyła licencję na program komputerowy, która zostanie zaliczona do wartości niematerialnych i prawnych. Na koszty wdrożenia składa się m.in. koszt zapoznania pracowników z parametrami oprogramowania w celu wskazania elementów wymagających modyfikacji. Czy wydatek ten spółka może odpisać bezpośrednio w koszty, czy też powinien powiększyć wartość oprogramowania?
Koszt zapoznania pracowników z parametrami oprogramowania w celu wskazania elementów wymagających modyfikacji, poniesiony w trakcie procesu wdrożeniowego, powinien zwiększyć wartość początkową wartości niematerialnej i prawnej.
Zgodnie z art. 16b ust. 1 pkt 5 updop, amortyzacji podlegają nabyte od innego podmiotu, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania licencje o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.
Z wyroku NSA z 15 marca 2019 r., sygn. akt II FSK 861/17 wynika, że: "(...) umowa o korzystanie z oprogramowania (czyli licencja w rozumieniu art. 41 ust. 2 Prawa autorskiego) stanowi prawo majątkowe (tj. wartość niematerialną i prawną), podlegającą amortyzacji na podstawie art. 16b ust. 1 pkt 5 updop".
Podatnik, nabywając licencję na program komputerowy, która zgodnie z przepisami stanowi wartość niematerialną i prawną, obowiązany jest ustalić jej wartość początkową.
Ustalając wartość początkową wartości niematerialnej i prawnej nabytej odpłatnie, należy stosować art. 16g ust. 3 updop, który określa cenę nabycia (ze względu na warunek nabycia koszt wytworzenia jest wykluczony). W myśl tego przepisu za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, którą:
- powiększa się o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności m.in. o koszty instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych oraz
- pomniejsza się o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług,
- obejmuje się cło i podatek akcyzowy - w przypadku importu.
Stosownie do art. 16g ust. 14 updop, wartość początkową praw majątkowych, w tym licencji i autorskich praw majątkowych, stanowi cena nabycia tych praw. Jeżeli wynagrodzenie (opłaty) wynikające z umowy licencyjnej albo z umowy o przeniesienie innych praw majątkowych jest uzależnione od wysokości przychodów z licencji lub praw uzyskanych przez licencjobiorcę albo nabywcę, przy ustalaniu wartości początkowej praw majątkowych, w tym licencji, nie uwzględnia się tej części wynagrodzenia.
Z powołanych przepisów wynika, że do wartości początkowej wartości niematerialnej i prawnej, którą jest licencja na program komputerowy, zalicza się m.in. koszty wdrożenia tego programu. Naszym zdaniem, w ramach tych kosztów należy ująć m.in. koszt zapoznania pracowników z parametrami oprogramowania w celu wskazania elementów wymagających modyfikacji. Stąd wniosek jak na wstępie.