Spółka zleciła kontrahentowi przygotowanie pakietów szkoleń e-learningu dla kontrahentów i pracowników z zakresu zasad bezpieczeństwa na terenie spółki. Całość autorskich praw majątkowych do tego utworu zostanie przeniesiona na spółkę. Wynagrodzenie zleceniobiorcy zostanie podzielone na należne za przeniesienie praw autorskich (wartość nie przekracza 10.000 zł) oraz za usługi informatyczne (wartość powyżej 10.000 zł). W jakiej wysokości ustalić cenę nabycia wartości niematerialnej i prawnej?
Wydatek za przeniesienie praw autorskich zakwalifikować należy do wartości niematerialnych prawnych. Natomiast wynagrodzenie za usługi informatyczne stanowić będzie koszt uzyskania przychodów zaliczany bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje zamknięty katalog wartości niematerialnych i prawnych, na nabycie których wydatki rozpoznawane mogą być jako koszt podatkowy w formie odpisów amortyzacyjnych. Oznacza to, że prawa, które nie zostały wymienione wprost w tej ustawie, jako wartości niematerialne i prawne nie mogą zostać zaliczone do tej kategorii. Tym samym nie podlegają amortyzacji.
W myśl art. 16b ust. 1 updop, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c updop, nabyte od innego podmiotu, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania:
- spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,
- autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,
- licencje,
- prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej,
- wartość stanowiąca równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how),
o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1 updop, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.
Jak wynika z powołanego art. 16b ust. 1 updop, za podlegające amortyzacji wartości niematerialne i prawne uznaje się m.in. autorskie lub pokrewne prawa majątkowe, o ile spełniają one łącznie następujące warunki:
- zostały nabyte od innego podmiotu,
- nadają się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania,
- przewidywany okres ich używania przekracza rok,
- są wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1 updop.
Stosownie do art. 16d ust. 1 updop, podatnicy mogą nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych m.in. od wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa określona zgodnie z art. 16g updop nie przekracza 10.000 zł. Wydatki poniesione na ich nabycie stanowią wówczas koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania.
Wartością początkową odpłatnie nabytych wartości niematerialnych i prawnych jest ich cena nabycia. Zgodnie z art. 16g ust. 3 updop, za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.
Z kolei jak wynika z art. 16g ust. 14 updop, wartość początkową praw majątkowych, w tym licencji i autorskich praw majątkowych, stanowi cena nabycia tych praw; jeżeli wynagrodzenie (opłaty) wynikające z umowy licencyjnej albo z umowy o przeniesienie innych praw majątkowych jest uzależnione od wysokości przychodów z licencji lub praw uzyskanych przez licencjobiorcę albo nabywcę, przy ustalaniu wartości początkowej praw majątkowych, w tym licencji, nie uwzględnia się tej części wynagrodzenia.
Zatem w razie podziału wynagrodzenia należnego zleceniobiorcy na wynagrodzenie za przeniesienie praw autorskich oraz usługi informatyczne, każdy z tych wydatków będzie w odmienny sposób zakwalifikowany podatkowo. Wydatek za przeniesienie praw autorskich zakwalifikować należy do wartości niematerialnych prawnych. Przy czym mając na uwadze art. 16d ust. 1 updop oraz fakt, że opłata za przeniesienie praw autorskich nie przekroczy kwoty 10.000 zł, wydatek ten może stanowić koszt uzyskania przychodu w miesiącu oddania wartości niematerialnej i prawnej do używania. Co do wynagrodzenia za usługi informatyczne, to jest ono kosztem zaliczanym bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. Podobne stanowisko znajdziemy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 marca 2021 r., nr 0111-KDIB1-2.4010.22.2021.1.MS.