(wiążąca informacja stawkowa Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 18 sierpnia 2023 r., nr 0111-KDSB1-1.440.222.2023.3.GB)
Data ważności: od 19 sierpnia 2023 r. do 19 sierpnia 2028 r.
"(...) Przedmiot wniosku: towar - jadalny olej sojowy sprzedawany na cele techniczne.
Opis: jadalny olej sojowy sprzedawany na cele techniczne składa się (...). Produkowany jest w procesie tłoczenia (...). Produkt może być przeznaczony do spożycia przez ludzi.
Rozstrzygnięcie: CN 15
Stawka podatku od towarów i usług: 0%
Podstawa prawna: § 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 2 grudnia 2022 r. w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług w roku 2023 w zw. z poz. 10 załącznika nr 10 do ustawy
Cel wydania WIS: określenie stawki podatku od towarów i usług
Uzasadnienie
(...) W treści wniosku przedstawiono następujący szczegółowy opis towaru:
Towar - olej roślinny surowy jadalny sojowy
Towar znajduje się w pozycji 10, o kodzie CN ex 15, o nazwie towaru:
»Tłuszcze i oleje jadalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mikrobiologicznego oraz produkty ich rozkładu: gotowe tłuszcze jadalne; woski pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego - wyłącznie jadalne« - w załączniku 10 do ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług. (...) dla oleju mającego właściwości oleju roślinnego surowego jadalnego, tj. oleju mogącego być spożywanym przez ludzi, którego odprawa celno-graniczna jest przeprowadzana przez odpowiednie służby SANEPID-u w szczególności na podstawie:
(...)
Olej roślinny surowy jadalny nie zmienia swego składu i właściwości zależnie od jego dalszego przeznaczenia. (...)
(...) należy wskazać, że tutejszy Organ dokonał klasyfikacji towaru w zakresie niezbędnym do ustalenia stawki podatku od towarów i usług. W przypadku stawki obniżonej, zgodnie z postanowieniami zawartymi w załączniku nr 10 do ustawy, wystarczającym jest przyporządkowanie towaru do odpowiedniego działu Nomenklatury Scalonej, jeśli ustawodawca nie dokonał klasyfikacji rozszerzonej, wskazując pozycję, podpozycję lub pełny kod CN. (...)
Określenia jadalne i niejadalne w Nomenklaturze scalonej (CN) używane są w kontekście produktów przeznaczonych do spożycia przez ludzi. Przy czym kiedy mamy do czynienia z towarem, który jest zaliczony przez właściwy organ do produktów jadalnych nadających się do spożycia przez człowieka, to nie utraci on jadalnego charakteru z tego tylko powodu, że zostanie wykorzystany do celów innych niż spożycie przez ludzi. Zastosowanie stawki obniżonej 5% (obecnie 0%) nie jest więc uwarunkowane według przepisów ustawy o VAT przeznaczeniem towaru, lecz zależy od cech surowca. Przesłanką do zastosowania stawki 5% (obecnie 0%) jest jadalna cecha oleju, rozumiana jako zdatność do spożycia - nie ma więc podstaw aby o jadalnym charakterze tłuszczów decydował faktyczny sposób ich wykorzystania. (...)
(...) ponieważ opisany we wniosku towar jadalny olej sojowy sprzedawany na cele techniczne - klasyfikowany jest do działu 15 Nomenklatury scalonej (CN) i spełnia warunki o których mowa w poz. 10 załącznika nr 10 do ustawy, jego dostawa, import lub wewnątrzwspólnotowe nabycie podlega opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 0%, na podstawie § 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 2 grudnia 2022 r. w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług w roku 2023 w zw. z poz. 10 załącznika nr 10 do ustawy (...)".