» Termin złożenia części deklaracyjnej i ewidencyjnej
Każdy czynny (niekorzystający ze zwolnienia z VAT) podatnik VAT, niezależnie od tego czy w danym okresie rozliczeniowym wykonał jakąkolwiek czynność podlegającą opodatkowaniu, czy też nie, ma obowiązek złożenia deklaracji. Na mocy art. 99 ust. 1-3 oraz ust. 11b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.) zwanej dalej "ustawą o VAT", deklaracje VAT określone w tym przepisie składa się wyłącznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu (lub kwartale w przypadku deklaracji kwartalnych).
Jednocześnie w myśl art. 99 ust. 11c ustawy o VAT deklaracje podatkowe, o których mowa w art. 99 ust. 1-3, są składane zgodnie ze wzorem dokumentu elektronicznego w rozumieniu ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2023 r. poz. 57), który obejmuje deklarację i ewidencję, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy o VAT.
Dokument elektroniczny, tj. JPK_VAT z deklaracją, o którym mowa jest przesyłany w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 193a § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.) zgodnie z wymaganiami określonymi w tych przepisach.
Plik JPK_VAT podatnicy muszą wysyłać wyłącznie w wersji elektronicznej w terminie właściwym do złożenia deklaracji VAT. Obowiązują dwa warianty JPK_VAT:
- JPK_V7M dla podatników rozliczających się miesięcznie oraz
- JPK_V7K dla podatników rozliczających się kwartalnie.
JPK_VAT składa się z części ewidencyjnej i deklaracyjnej, które zawierają:
- zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT za dany okres,
- dodatkowe dane, które są potrzebne do analizy poprawności rozliczenia.
Przykład rozliczenia za III kwartał 2023 r. przez podatnika rozliczającego się miesięcznie:
- JPK_V7M za lipiec br. - należało wysłać do 25 sierpnia br.,
- JPK_V7M za sierpień br. - należało wysłać do 25 września br.,
- JPK_V7M za wrzesień br. - należy wysłać do 25 października br.
Przykład rozliczenia za III kwartał 2023 r. przez podatnika rozliczającego się kwartalnie:
- JPK_V7K tylko część ewidencyjną za lipiec br. - należało wysłać do 25 sierpnia br.,
- JPK_V7K tylko część ewidencyjną za sierpień br. - należało wysłać do 25 września br.,
- JPK_V7K część ewidencyjną za wrzesień br. oraz część deklaracyjną za lipiec, sierpień i wrzesień br. - należy wysłać do 25 października br.
» Odroczenie terminu złożenia JPK_VAT z deklaracją
W praktyce mogą się zdarzyć sytuacje, w których podatnik z różnych przyczyn nie jest w stanie dochować terminu złożenia JPK_V7M/JPK_V7K. Powodem może być długotrwała choroba podatnika, zagubienie lub zniszczenie dokumentacji, czy też konieczny dłuższy wyjazd służbowy bądź prywatny.
Podatnik w przypadku zaistnienia takich przesłanek, ma możliwość zwrócenia się do organu podatkowego o odroczenie terminu do złożenia JPK_VAT z deklaracją. Instytucję odroczenia terminu przewiduje art. 48 Ordynacji podatkowej. Należy podkreślić, że odroczenie terminu złożenia JPK_VAT z deklaracją ma zawsze charakter uznaniowy. Naczelnik urzędu skarbowego nie musi zatem zgodzić się z argumentami podatnika przedstawionymi w uzasadnieniu wniosku.
Organ podatkowy, który pozytywnie rozpatrzy wniosek podatnika o odroczenie terminu złożenia JPK_V7M/JPK_V7K za dany okres rozliczeniowy (bądź za kilka okresów rozliczeniowych) wydaje w tej sprawie stosowną decyzję. Na jej podstawie podatnik będzie musiał złożyć JPK_VAT z deklaracją (bądź kilka takich plików - jeżeli decyzja dotyczy więcej niż jednego okresu rozliczeniowego) w terminie wskazanym w decyzji. W tym samym terminie będzie musiał uregulować zobowiązanie podatkowe za dany okres.
Jeżeli obowiązek uiszczenia podatku jest związany z obowiązkiem złożenia JPK_VAT z deklaracją, a termin jego złożenia został odroczony, data płatności również się przesuwa. Kwotę wynikającą z takiego rozliczenia należy uregulować do dnia, do którego został odroczony termin złożenia JPK_VAT z deklaracją. Dopiero w przypadku nieuiszczenia podatku w terminie, do którego urząd skarbowy pozwolił podatnikowi złożyć JPK_VAT z deklaracją i wpłacić podatek, podatnik będzie musiał zapłacić odsetki za zwłokę.
Uwaga
Wniosek o odroczenie terminu złożenia JPK_V7M/JPK_V7K powinien zostać złożony przed upływem terminu do ich złożenia. Nie można bowiem wnioskować o odroczenie terminu, który już upłynął.
» Wysyłanie pliku
Aby przygotować i wysłać plik JPK_VAT, można:
1) skorzystać:
- z bezpłatnej aplikacji e-mikrofirma,
- z bezpłatnego narzędzia Formularz uproszczony,
- z bezpłatnego narzędzia Klient JPK WEB, które służy do wysyłania plików przygotowanych przez aplikację e-mikrofirma, formularz uproszczony oraz programy komercyjne, lub
2) utworzyć JPK_VAT przy pomocy uaktualnianego programu księgowego lub jednej z komercyjnych aplikacji on-line (jeżeli podatnik korzysta już z takiego programu, to powinien sprawdzić, czy ma on funkcję wysyłki plików JPK_VAT lub czy można bezpośrednio pobrać z programu dane do aplikacji Klient JPK WEB).
Uwaga
System umożliwiający sporządzanie i przesyłanie JPK_VAT wraz z deklaracją, dostępny jest również na stronie internetowej naszego Wydawnictwa www.druki.gofin.pl.
JPK_VAT z deklaracją można podpisać:
- podpisem kwalifikowanym (polskim lub innego kraju UE),
- profilem zaufanym,
- danymi autoryzującymi.
Po złożeniu poprawnego JPK_VAT, podatnik ma możliwość pobrania Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO).