W części ewidencyjnej JPK_VAT z deklaracją dostawę towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, opodatkowanych na zasadach marży zgodnie z art. 120 ustawy należy oznaczyć symbolem MR_UZ.
Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej dotyczącej struktury JPK_VAT z deklaracją wskazało, że podatnik w ewidencji sprzedaży dostawę ww. towarów ujmuje na podstawie dokumentu sprzedaży (tj. faktury VAT marża) z podaniem danych kontrahenta, z opisem procedury (w tym przypadku MR_UZ). W ewidencji tej wykazuje podstawę opodatkowania (tj. wartość marży pomniejszoną o podatek należny, w tym również marżę ujemną) i wartość podatku należnego (przy marży ujemnej podatek wynosi 0 zł), w polach właściwych dla sprzedaży według odpowiednich stawek podatku.
Faktyczną wartość brutto należy wykazać w polu "SprzedazVAT_Marza" dotyczącym dostawy towarów opodatkowanych na zasadach marży, zgodnie z art. 120 ustawy.
Natomiast po stronie zakupu podatnik musi zaewidencjonować dokumenty zakupu towarów i usług będące podstawą wyliczenia marży z podaniem danych kontrahenta, numeru dokumentu zakupu, wartości brutto w polu "ZakupVAT_Marza" dotyczącym nabycia towarów i usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną na zasadzie marży, zgodnie z art. 120 ustawy o VAT.
W ww. broszurze informacyjnej podkreślono, że faktury lub inne dokumenty otrzymane przez podatnika z tytułu nabycia ww. towarów związanych ze sprzedażą opodatkowaną na zasadzie marży zgodnie z art. 120 ustawy o VAT należy ująć, co do zasady, w okresie rozliczeniowym, w którym powstaje obowiązek podatkowy z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług opodatkowanych na tej zasadzie (z zastrzeżeniem art. 120 ust. 5 ustawy o VAT).
W przypadku dostawy towarów opodatkowanych na zasadach marży, zgodnie z art. 120 ustawy (MR_UZ) w części deklaracyjnej JPK_VAT nie uwzględnia się wartości ujemnej podstawy opodatkowania.
Przy czym podatnik zobowiązany jest zaznaczyć w części deklaracyjnej JPK_VAT odpowiedni kwadrat informujący, że dokonał sprzedaży opodatkowanej na zasadzie marży.
Z kolei - jak już wspomniano powyżej - w odniesieniu do przedmiotów kolekcjonerskich, jeżeli podatnik za zgodą naczelnika urzędu skarbowego oblicza różnicę pomiędzy łączną wartością dostaw a łączną wartością nabyć określonego rodzaju przedmiotów kolekcjonerskich w okresie rozliczeniowym, to w ewidencji sprzedaży należy dostawę ww. towarów wykazać:
- w polu "SprzedazVAT_Marza" (wpisać wartość brutto z wystawionych faktur sprzedaży) z podaniem danych kontrahenta, opisem procedury (w tym przypadku MR_UZ), a następnie
- na podstawie dowodu wewnętrznego (oznaczonego WEW) wykazać podstawę opodatkowania i wartość podatku należnego, w polach właściwych dla sprzedaży według odpowiednich stawek podatku oraz stosownym oznaczeniem procedury.
W przypadku nabycia towarów i usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną na zasadach marży, zgodnie z art. 120 ust. 5 ustawy podatnik po stronie zakupu ewidencjonuje dokumenty zakupu towarów i usług będące podstawą wyliczenia marży z podaniem danych kontrahenta, numeru dokumentu zakupu, wpisując wartość brutto w polu "ZakupVAT_Marza". Natomiast nadwyżkę wartości nabyć określonego rodzaju przedmiotów kolekcjonerskich z poprzedniego okresu rozliczeniowego, o której mowa w art. 120 ust. 7 ustawy, podatnik ewidencjonuje na podstawie dowodu wewnętrznego.