Zakup usług od zagranicznych firm najczęściej stanowi dla polskich podatników import usług, choć nie w każdym przypadku. Dokonując takiego zakupu należy ustalić kilka ważnych kwestii, które pozwolą na prawidłowe rozliczenie tej transakcji. Wśród nich należy uwzględnić miejsce opodatkowania usług, siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej usługodawcy oraz podmiot zobowiązany do opodatkowania usługi i datę jej wykonania.
Usługi, które świadczone są na rzecz podatników - opodatkowane są zasadniczo w miejscu, gdzie usługobiorca ma siedzibę działalności gospodarczej (art. 28b ust. 1 ustawy o VAT).
Ustawa o VAT reguluje również sytuację, w której usługodawca świadczy usługi dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej usługobiorcy, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej. W takim przypadku, zgodnie z art. 28b ust. 2 ustawy, miejscem opodatkowania usług jest stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej usługobiorcy.
W sytuacji gdy usługobiorca nie posiada siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, wówczas uznaje się, że miejscem opodatkowania usług jest miejsce, w którym posiada on stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu (art. 28b ust. 3).
Polski nabywca będący zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT i nabywający usługi od zagranicznej firmy, która nie ma siedziby ani oddziału w Polsce, a w przypadku usług związanych z nieruchomościami, firma ta nie jest zarejestrowana w Polsce jako podatnik VAT czynny, ma obowiązek wykazać w składanej deklaracji podatkowej podatek należny z tytułu importu usług.
Jeżeli podatnik dokonujący importu usług nabywa je w związku z prowadzoną działalnością opodatkowaną, kwoty te pojawią się w deklaracji jako zakupy dające prawo do odliczenia.
W pliku JPK_VAT w części deklaracyjnej należy wykazać podatek z tytułu importu usług w polach:
1) po stronie podatku należnego:
- P_27 i P_28 - import usług spoza UE,
- P_29 i P_30 - import usług z UE,
2) po stronie podatku VAT naliczonego:
- P_40 i P_41 - nabycia środków trwałych,
- P_42 i P_43 - nabycia pozostałe.
W części ewidencyjnej pliku JPK_VAT w ewidencji sprzedaży, import usług ujmuje się w polach:
1) po stronie podatku należnego:
- K_27 i K_28 - import usług spoza UE lub
- K_29 i K_30 - import usług z UE.
2) po stronie podatku VAT naliczonego:
- K_40 i K_41 - zakupy środków trwałych lub
- K_42 i K_43 - zakupy pozostałe.
Transakcje, które dotyczą importu usług, wykazuje się w części ewidencyjnej na podstawie dokumentu zakupu (bez oznaczenia WEW), jeżeli został on wystawiony. Jeśli podatnik nie otrzyma faktury dokumentującej wpłatę zaliczki lub nabycie usługi, wówczas import usług z tego tytułu może wykazać na podstawie wystawionego dowodu wewnętrznego (oznaczonego WEW).
Podstawą dokonanych zapisów powinna być więc faktura od zagranicznego kontrahenta. W przypadku braku faktury, import usług ewidencjonowany jest na podstawie dowodu wewnętrznego, który w części ewidencyjnej sprzedaży i zakupu należy oznaczyć symbolem WEW.