Uwaga
Oznaczeń GTU nie stosuje się dla transakcji udokumentowanych zbiorczymi dowodami RO i WEW oraz do transakcji nabycia towarów i usług skutkujących powstaniem podatku należnego (WNT, import towarów, import usług).
Jeżeli w JPK_VAT z deklaracją za dany okres występują jakiekolwiek błędne dane (w części deklaracyjnej czy ewidencyjnej) lub podatnik skoryguje transakcję (np. wystawi lub otrzyma faktury korygujące in minus/in plus), to zobowiązany jest on do wysłania za pomocą środków komunikacji elektronicznej korekty pliku za ten okres rozliczeniowy. Korekta pliku JPK_VAT może obejmować: wyłącznie ewidencję, wyłącznie deklarację lub ewidencję i deklarację.
Przy czym, jak czytamy w broszurze informacyjnej dotyczącej struktury JPK_VAT z deklaracją: "(...) W przypadku korekty ewidencji, należy złożyć nowy, kompletny oraz zawierający poprawione dane plik XML. Niedopuszczalne jest złożenie pliku zawierającego jedynie dane korygowane (...).
Dokonanie korekty w przesłanej ewidencji, która nie ma wpływu na część deklaracyjną, zawartą we wspólnym pliku, nie będzie wywoływało skutków dla rozliczenia podatku. Korekta pliku JPK_VAT - wyłącznie części ewidencyjnej, np. w zakresie NIP kontrahenta, nie będzie miała wpływu np. na termin zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wynikający z przesłanego wcześniej rozliczenia (część deklaracyjna) zawartego w pierwotnym pliku (...)".
Podatnik zobowiązany jest przesłać korektę ewidencji VAT za pomocą środków komunikacji elektronicznej w terminie 14 dni od dnia stwierdzenia, że przesłana ewidencja zawiera błędy lub dane niezgodne ze stanem faktycznym, lub w przypadku zmiany danych zawartych w przesłanej ewidencji. Tak wynika z art. 109 ust. 3e ustawy o VAT.
Jednocześnie na podstawie art. 109 ust. 3f-3k ustawy o VAT, jeżeli naczelnik urzędu skarbowego stwierdzi w przesłanej ewidencji błędy, które uniemożliwiają przeprowadzenie weryfikacji prawidłowości transakcji, wówczas wzywa podatnika do ich skorygowania, wskazując te błędy.
Jeżeli podatnik nie prześle skorygowanej ewidencji lub nie złoży wyjaśnień w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania (albo zrobi to po terminie), lub jeżeli nie wykaże w złożonych wyjaśnieniach, że ewidencja nie zawiera błędów wskazanych w wezwaniu, wówczas naczelnik urzędu skarbowego będzie mógł nałożyć na podatnika karę pieniężną w wysokości 500 zł, za każdy błąd wskazany w wezwaniu (powyższe nie dotyczy podatnika będącego osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, która za ten sam czyn poniesie odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe lub przestępstwo skarbowe). Karę trzeba będzie wpłacić w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji w tej sprawie.
W związku z powyższym, jeżeli podatnik stwierdził błąd w zakresie podanego w ewidencji sprzedaży VAT kodu GTU, to powinien skorygować JPK_V7M (pomimo że nie doszło do zaniżenia zobowiązania podatkowego w VAT).
Gdyby jednak podatnik takiego błędu nie zauważył, to chcąc uniknąć ewentualnej kary musiałby go poprawić po wezwaniu przez naczelnika urzędu skarbowego (w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania).
Podobnie wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z dnia 17 marca 2021 r., nr 0112-KDIL1-2.4012.501.2020.2.AG. Czytamy w niej:
"(...) Nowy JPK_VAT, który obejmie część deklaracyjną i ewidencyjną, obowiązkowo składają wszyscy podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni za okresy od 1 października 2020 r. (...) w sytuacji gdy Wnioskodawca nieprawidłowo przyjął, że produkt należy do określonej grupy GTU oraz nieprawidłowo przyjął, że produkt nie należy do określonej grupy GTU zainteresowany zobowiązany jest skorygować część ewidencyjną nowego JPK_VAT z deklaracją (...). Zatem stanowisko Wnioskodawcy - oceniane całościowo - uznano za nieprawidłowe, ze względu na błędne stanowisko Wnioskodawcy dotyczące korygowania plików JPK_VAT oraz deklaracji JPK_VAT (...)".
Uwaga
Od 1 stycznia 2022 r. na mocy znowelizowanych przepisów nie ma już obowiązku składania tzw. czynnego żalu przy wysyłaniu korekty JPK_VAT z deklaracją (tj. w sytuacji złożenia korekty JPK_VAT dotyczącej zarówno części ewidencyjnej i deklaracyjnej lub samej części ewidencyjnej).