Art. 32a. 1. W przypadku gdy ubezpieczona matka dziecka przed upływem 8 tygodni po porodzie:
1) przebywa w szpitalu albo w innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem albo
2) legitymuje się orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji, albo
3) porzuciła dziecko
- ubezpieczonemu - ojcu dziecka przysługuje dodatkowo, niezależnie od zasiłku określonego w art. 32, zasiłek opiekuńczy w wymiarze do 8 tygodni, jeżeli przerwie zatrudnienie lub inną działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do innego ubezpieczonego członka najbliższej rodziny.
Komentowany przepis wprowadza dodatkowy wymiar zasiłku opiekuńczego, który nie jest związany z rokiem kalendarzowym ani z okresem 60 dni opieki określonej w art. 33 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej. Wynosi on do 8 tygodni, czyli 56 dni.
Prawo do zasiłku opiekuńczego w tym wymiarze przysługuje ubezpieczonemu - ojcu dziecka albo innemu ubezpieczonemu członkowi najbliższej rodziny w sytuacji, gdy ubezpieczona - matka dziecka:
- przebywa w szpitalu albo w innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem albo
- legitymuje się orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji albo orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym, lub
- porzuciła dziecko.
Nabywa je ojciec dziecka lub inny ubezpieczony członek najbliższej rodziny, który przerwał zatrudnienie lub inną działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem w wieku do 8 tygodni, w okresie gdy matka nie może sprawować tej opieki z przyczyn wymienionych wyżej.
Jeśli matka dziecka po wykorzystaniu po porodzie 8 tygodni urlopu macierzyńskiego (czyli po upływie okresu 56 dni, o których mowa w art. 32a ustawy zasiłkowej) nadal pozostaje w szpitalu lub legitymuje się orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji albo orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym, to może przerwać urlop macierzyński. Wówczas ubezpieczony - ojciec wychowujący dziecko albo inny ubezpieczony członek najbliższej rodziny ma możliwość skorzystania z zasiłku macierzyńskiego w wymiarze odpowiadającym okresowi pobytu matki dziecka w szpitalu, nie dłużej jednak niż do wykorzystania pełnego wymiaru zasiłku macierzyńskiego, np. 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie (art. 180 § 1 K.p.). Natomiast pracownica po przerwaniu urlopu macierzyńskiego może ubiegać się odpowiednio o wynagrodzenie za czas choroby lub zasiłek chorobowy (w tym celu otrzyma zwolnienie lekarskie).
Ubezpieczona - matka, która porzuciła dziecko, może pobierać zasiłek macierzyński przez okres 8 tygodni. Po tym okresie ubezpieczony - ojciec dziecka (lub inny ubezpieczony członek najbliższej rodziny) może skorzystać z pozostałej części zasiłku macierzyńskiego.
Pracownik sprawował opiekę nad dzieckiem urodzonym 2 lutego 2024 r., które zostało wypisane ze szpitala 7 lutego 2024 r. Matka dziecka ze względu na stan zdrowia pozostawała w szpitalu do 8 kwietnia 2024 r.
Pracownikowi - ojcu dziecka przysługiwało prawo do zasiłku opiekuńczego w dodatkowym wymiarze od 7 lutego do 28 marca 2024 r. (51 dni), tj. do wyczerpania przez matkę dziecka 8 tygodni urlopu macierzyńskiego po porodzie. W okresie od 29 marca do 8 kwietnia 2024 r. pracownik przebywał na urlopie macierzyńskim (za który otrzymał zasiłek macierzyński). W tych dniach matka dziecka przebywała na zwolnieniu lekarskim, za które otrzymała wynagrodzenie chorobowe.
Ubezpieczony - ojciec dziecka, któremu przyznano prawo do zasiłku macierzyńskiego, powinien zostać pouczony o obowiązku niezwłocznego poinformowania płatnika zasiłku macierzyńskiego o wypisaniu ubezpieczonej - matki dziecka ze szpitala oraz udokumentowaniu daty wypisania jej ze szpitala.