Art. 33. 1. Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez okres:
1) 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dziećmi, o których mowa w art. 32 ust. 1 pkt 1 i 2;
1a) 30 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dziećmi, o których mowa w art. 32 ust. 1 pkt 2a i 2b;
2) 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad innymi członkami rodziny, o których mowa w art. 32 ust. 1 pkt 3.
2. Zasiłek opiekuńczy przysługuje łącznie na opiekę nad dziećmi i innymi członkami rodziny za okres nie dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym. W przypadku gdy opieka jest sprawowana wyłącznie nad osobami, o których mowa w art. 32 ust. 1 pkt 2a, 2b i 3, zasiłek opiekuńczy przysługuje łącznie za okres nie dłuższy niż 30 dni w roku kalendarzowym.
3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się niezależnie od liczby osób uprawnionych do zasiłku opiekuńczego oraz bez względu na liczbę dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez okres:
- 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat (w określonych przypadkach) i chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat,
- 30 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dziećmi z niepełnosprawnością,
- 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest wyłącznie nad innymi chorymi członkami rodziny.
Ważne: Zasiłek opiekuńczy przysługuje łącznie na opiekę nad dziećmi i innymi chorymi członkami rodziny za okres nie dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym, a w przypadku, gdy opieka jest sprawowana wyłącznie nad dziećmi z niepełnosprawnością i innymi chorymi członkami rodziny - łącznie za okres nie dłuższy niż 30 dni w roku kalendarzowym.
|
Okresy te są niezależne od liczby osób uprawnionych do zasiłku opiekuńczego oraz liczby dzieci, w tym dzieci z niepełnosprawnością, i innych chorych członków rodziny wymagających opieki.
We wspólnym gospodarstwie domowym z pracownicą i jej mężem pozostaje matka i dwoje dzieci w wieku 12 i 15 lat. Pracownica w styczniu i lutym 2024 r. przez 21 dni sprawowała osobistą opiekę nad chorym dzieckiem w wieku 12 lat. W marcu 2024 r. przez 9 dni opiekowała się chorym dzieckiem w wieku 15 lat. Na początku kwietnia 2024 r. złożyła wniosek o zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania opieki nad chorą matką na okres 14 dni. Ponieważ w 2024 r. korzystała z zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania osobistej opieki nad chorym członkiem rodziny (dzieckiem w wieku 15 lat) przez okres 9 dni, to nabyła prawo do zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania osobistej opieki nad chorą matką tylko za 5 dni (14 dni - 9 dni).
W 2024 r. może jeszcze ubiegać się o wypłatę zasiłku opiekuńczego wyłącznie z tytułu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do 14 lat, maksymalnie przez okres 25 dni (60 dni - 21 dni - 9 dni - 5 dni).
W razie gdy ubezpieczony sprawuje opiekę nad dzieckiem w wieku do 8 lat lub nad chorym dzieckiem w wieku do 14 lat, które mają orzeczoną odpowiednią niepełnosprawność, to limit zasiłku opiekuńczego wynosi 60 dni w roku kalendarzowym.
Jeżeli ubezpieczony korzysta z zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem z niepełnosprawnością w wieku od 8 (14) lat do ukończenia 18 lat, to zasiłek ten przysługuje łącznie ojcu i matce dziecka z niepełnosprawnością (także gdy w rodzinie jest więcej niż jedno dziecko z niepełnosprawnością w tym wieku) przez maksymalny okres 30 dni w roku kalendarzowym.
Do okresu 30 dni w roku kalendarzowym, za który przysługuje zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad dzieckiem z niepełnosprawnością w wieku od 8 (14) lat do ukończenia 18 lat, wlicza się okres pobierania zasiłku z tytułu opieki nad innym chorym członkiem rodziny. Zatem gdy osoba ubezpieczona wykorzysta w danym roku kalendarzowym 30 dni zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad dzieckiem z niepełnosprawnością w wieku od 8 (14) lat do ukończenia 18 lat, to nie przysługuje jej już zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad innym chorym członkiem rodziny.
Pracownica jest matką dziecka w wieku 17 lat, które legitymuje się znacznym stopniem niepełnosprawności. W okresie od 15 do 24 stycznia 2024 r. (10 dni) sprawowała osobistą opiekę nad tym dzieckiem z powodu jego choroby i nabyła prawo do zasiłku opiekuńczego. W marcu 2024 r. wystąpiła z wnioskiem o zasiłek opiekuńczy za 14 dni z tytułu sprawowania opieki nad chorym ojcem. Nabyła prawo do zasiłku opiekuńczego za cały okres 14 dni opieki i tym samym w 2024 r. wykorzystała pełny limit opieki przysługujący z tego tytułu. W bieżącym roku z tytułu osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem z niepełnosprawnością rodzinie będzie przysługiwał zasiłek opiekuńczy jeszcze za 6 dni (30 dni - 10 dni - 14 dni).
W sytuacji gdy ubezpieczony w roku kalendarzowym sprawuje opiekę nad:
- dzieckiem z niepełnosprawnością w wieku od 8 (14) lat do ukończenia 18 lat oraz
- chorym dzieckiem w wieku do 14 lat lub zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat (w określonych przypadkach)
zasiłek opiekuńczy przysługuje przez łączny okres do 60 dni, w tym z tytułu opieki nad dzieckiem z niepełnosprawnością nie dłużej niż przez 30 dni.