Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług budowlanych jako podwykonawca (PKPiR). Do wykonania tych usług nie zakupuje materiałów. Czy niezakończone i niesprzedane do końca roku usługi budowlane powinien wykazać w spisie z natury?
Usługi niezakończone i niesprzedane do końcu roku podlegają wykazaniu w spisie z natury.
|
Obowiązek sporządzenia spisu z natury
Obowiązek sporządzenia spisu z natury przez podatników prowadzących podatkowe księgi wynika z § 24 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2019 r. poz. 2544). Zgodnie z tym przepisem, ww. podatnicy sporządzają i wpisują do podatkowej księgi spisu z natury na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego, a także w razie utraty w ciągu roku podatkowego prawa do opłacania podatku na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności. Spis z natury sporządzony na koniec roku podatkowego uważa się jednocześnie za spis z natury na dzień 1 stycznia kolejnego roku podatkowego.
Spis z natury podlega wpisaniu do podatkowej księgi także wówczas, gdy osoby prowadzące działalność gospodarczą sporządzają go za okresy miesięczne oraz gdy na podstawie odrębnych przepisów jego sporządzenie zarządził naczelnik urzędu skarbowego.
W spisie z natury podatnicy prowadzący PKPiR wykazują:
- towary handlowe,
- materiały (surowce) podstawowe i pomocnicze,
- produkcję w toku,
- półwyroby, wyroby gotowe, braki i odpady.
O tym co należy wykazać w spisie z natury piszemy więcej w dziale I w pkt 7 tego dodatku.
Sporządzony spis z natury podlega wycenie. Podatnik jest obowiązany dokonać wyceny składników objętych spisem najpóźniej w terminie 14 dni od dnia jego zakończenia.
Usługi niezakończone a spis z natury
Usługi niezakończone zostały "włączone", w myśl rozporządzenia w sprawie PKPiR, do produkcji niezakończonej. Jak wynika z definicji produkcji niezakończonej, uważa się za nią produkcję w toku oraz półwyroby (półfabrykaty), to jest niegotowe jeszcze produkty własnej produkcji, a także wykonywane roboty, usługi przed ich ukończeniem (§ 3 pkt 1 lit. e) ww. rozporządzenia).
Jak już wskazaliśmy, spis z natury podlega wycenie. W § 26 ust. 3 ww. rozporządzenia wskazano, że przy działalności usługowej i budowlanej produkcję niezakończoną wycenia się według kosztów wytworzenia, z tym że nie może to być wartość niższa od kosztów materiałów bezpośrednich zużytych do produkcji niezakończonej.
Kosztem wytworzenia są wszelkie koszty związane bezpośrednio i pośrednio z przerobem materiałów, z wykonywaniem usług lub pozyskaniem (wydobyciem) kopalin, z wyłączeniem kosztów sprzedaży wyrobów gotowych i usług.
W świetle powyższego usługi niezakończone podlegają wykazaniu w spisie z natury. Ich wycena powinna zostać dokonana według kosztów wytworzenia nie niższych niż koszty materiałów bezpośrednich zużytych do wykonania tych usług. Przy czym jeśli podatnik nie poniósł kosztów wytworzenia, wartość tego spisu wyniesie 0 zł.