Przepisy regulujące stosowanie obniżonych stawek podatkowych oraz zwolnień z podatku VAT, w znacznym stopniu opierają się na klasyfikacjach statystycznych.
Co do zasady, podatnik powinien klasyfikować wykonywane czynności:
1) w odniesieniu do sprzedawanych towarów na podstawie unijnej Nomenklatury scalonej (CN) lub Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB),
2) w zakresie wykonywanych usług na podstawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2015).
Aby dokonać prawidłowej klasyfikacji podatnik musi przede wszystkim ustalić, co jest przedmiotem sprzedaży: towar czy usługa.
Ustalenie prawidłowej klasyfikacji jest niezbędne jeśli podatnik:
1) ma trudności w ustaleniu właściwej stawki VAT dla danego towaru/usługi lub
2) potrzebuje klasyfikacji towaru/usługi m.in. do:
- zastosowania obowiązkowego MPP (zgodnie z art. 108a ust. 1a ustawy o VAT),
- stosowania GTU,
- zastosowania zwolnienia podmiotowego (uregulowanego w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT),
- zastosowania zwolnienia z obowiązku stosowania kasy fiskalnej.
Uwaga
Na stronie internetowej Wydawnictwa www.klasyfikacje.gofin.pl można zapoznać się z klasyfikacjami CN, PKOB oraz PKWiU 2015. W tabelach klasyfikacji CN i PKWiU umieszczono obniżone stawki VAT dla poszczególnych towarów i usług, wskazując przy tym podstawę prawną zastosowania obniżonej stawki VAT.
Korzystając z klasyfikacji należy zapoznać się z uwagami od redakcji zamieszczonymi na początku każdego z działów klasyfikacji, dotyczącymi towarów i usług, wobec których stosuje się obniżoną stawkę VAT bez względu na symbol CN/PKWiU.
Od 1 stycznia 2024 r. do złożenia wniosku o wydanie WIS jest uprawniony wnioskodawca, o którym mowa w art. 42b ust. 1 posiadający konto w e-Urzędzie Skarbowym, na którym został podany aktualny adres poczty elektronicznej lub numer telefonu w celu przekazywania powiadomień o umieszczeniu pisma organu KAS na koncie w e-US.
Wymóg podania ww. danych kontaktowych dotyczy również wnioskodawcy posiadającego siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu na terytorium kraju, jeżeli działa przez pełnomocnika lub przedstawiciela (art. 42b ust. 1a i 1b ustawy o VAT).
Pisma w sprawie WIS składa się i doręcza wyłącznie za pośrednictwem konta w e-Urzędzie Skarbowym. Zatem po zalogowaniu się w systemie e-Urząd Skarbowy (https://www.podatki.gov.pl/e-urzad-skarbowy/) podatnik uzyskuje dostęp do formularza do wniosku WIS w postaci elektronicznej.
Jednostka organizacyjna (np. spółka kapitałowa, osobowa, stowarzyszenie lub fundacja) chcąc złożyć wniosek o wydanie WIS musi wystąpić z wnioskiem o przyznanie dostępu do konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym i wskazać w nim użytkownika (będącego osobą fizyczną posiadającą PESEL) oraz zakres jego uprawnień.
W przypadku wystąpienia okoliczności uniemożliwiających Dyrektorowi KIS doręczenie pisma na konto w e-Urzędzie Skarbowym pismo to może zostać doręczone na zasadach ogólnych, tj. za pośrednictwem operatora pocztowego, e-PUAP lub osobiście (art. 35e ust. 9 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej; Dz. U. z 2023 r. poz. 615 ze zm.).
Złożenie wniosku o wydanie WIS nie podlega opłacie. Podatnik jest jednak zobowiązany do poniesienia opłat za badania i analizy w przypadku, gdy rozpatrzenie tego wniosku będzie wymagało przeprowadzenia takich badań i analiz.
Na podstawie art. 42g ust. 1 ustawy o VAT wiążąca informacja stawkowa jest wydawana bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku o wydanie WIS. Do tego terminu nie wlicza się:
- terminów i okresów, o których mowa w art. 139 § 4 Ordynacji podatkowej (tj. terminów przewidzianych w przepisach prawa podatkowego dla dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo z przyczyn niezależnych od organu) oraz
- dni, w których wystąpiła awaria e-Urzędu Skarbowego, w przypadku, o którym mowa w art. 35e ust. 4a ww. ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej.
Przedmiotem wniosku o wydanie WIS mogą być:
1) towar albo usługa, albo
2) towary lub usługi, które w ocenie wnioskodawcy razem składają się na jedną czynność podlegającą opodatkowaniu.
Zgodnie z art. 42a ustawy o VAT WIS zawiera:
1) opis towaru albo usługi będących przedmiotem WIS;
2) klasyfikację towaru według działu, pozycji, podpozycji lub kodu Nomenklatury scalonej (CN) albo według działu, grupy, klasy, kategorii, podkategorii lub pozycji Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług albo według sekcji, działu, grupy lub klasy Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych albo usługi według działu, grupy, klasy, kategorii, podkategorii lub pozycji Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, niezbędną do:
a) określenia stawki podatku właściwej dla towaru albo usługi,
b) stosowania przepisów ustawy oraz przepisów wykonawczych wydanych na jej podstawie - w przypadku, o którym mowa w art. 42b ust. 4;
3) stawkę podatku właściwą dla towaru albo usługi.
WIS wydawana na potrzeby inne niż określenie stawki VAT nie zawiera rozstrzygnięcia w zakresie stawki podatku.
WIS jest wydawana na okres 5 lat i jest ważna od dnia następującego po dniu jej doręczenia.
WIS jest ważna, jeśli w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania zwolnienie podmiotowe lub przedmiotowe od podatku od towarów i usług (art. 42a ustawy). W zakresie wyeliminowania lub zastosowania zwolnienia podatnik może zwrócić się do Dyrektora KIS o interpretację indywidualną.