(wiążąca informacja stawkowa Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 1 sierpnia 2024 r., nr 0111-KDSB1-1.440.201.2024.3.MC)
Data ważności: od 6 sierpnia 2024 r. do 6 sierpnia 2029 r.
"(...) Przedmiot wniosku: usługa (świadczenie kompleksowe) - modernizacja (...) Domu Pomocy Społecznej
Opis usługi: Usługa polegająca na modernizacji (...) Domu Pomocy Społecznej przy ul. (...). Przedmiotowe roboty budowlane wykonywane w budynku (...) obejmują swym zakresem:
a) rozbiórkę istniejącej pochylni przy budynku (...) wraz z przyległymi nawierzchniami chodnika;
b) budowę nowej pochylni przy budynku (...):
(...)
- wykonanie fragmentu nawierzchni utwardzonej chodnika przy (...) - w dowiązaniu do istniejących nawierzchni,
- wykonanie zewnętrznej instalacji kanalizacji deszczowej odwadniającej wycieraczkę (...),
- montaż rur ochronnych pod nawierzchniami wykonywanymi w (...).
Czynności mieszczące się w zakresie niniejszego świadczenia są ze sobą ściśle powiązane, gdyż wszystkie służą realizacji określonego celu jakim jest modernizacja (...) Domu Pomocy Społecznej. Usługa (świadczenie kompleksowe) jest wykonywana w budynku zaliczanym do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, sklasyfikowanym w PKOB 1130.
Rozstrzygnięcie: PKWiU 2015 - 43
Stawka podatku od towarów i usług: 8% - w zakresie modernizacji obiektu budowlanego zaliczanego do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym dla robót w bryle budynku
Stawka podatku od towarów i usług: 23% - w zakresie modernizacji obiektu budowlanego zaliczanego do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym dla robót poza bryłą budynku
Podstawa prawna: art. 41 ust. 2 w zw. z art. 41 ust. 12, art. 41 ust. 1 oraz art. 146ef ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy
Cel wydania WIS: określenie stawki podatku od towarów i usług
Uzasadnienie
(...) Co do zasady, każde świadczenie dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług powinno być traktowane jako odrębne i niezależne, jednak w sytuacji, gdy jedno świadczenie obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia kilka czynności, świadczenie to nie powinno być sztucznie dzielone dla celów podatkowych.
Pojedyncze świadczenie ma miejsce zwłaszcza wtedy, gdy jedną lub więcej części składowych uznaje się za czynność zasadniczą, podczas gdy inny lub inne elementy traktuje się jako czynności pomocnicze, do których stosuje się te same zasady opodatkowania, co do czynności zasadniczej.
(...) Cechą charakterystyczną jednego świadczenia złożonego jest nierozerwalność jego poszczególnych elementów. Ponadto wskazówką świadczącą o istnieniu jednego świadczenia złożonego jest też jednolity cel gospodarczy transakcji. Jeżeli przeciętnemu świadczeniobiorcy zależy właśnie na połączeniu kilku świadczeń, przemawia to za istnieniem jednego świadczenia złożonego. W świetle orzecznictwa TSUE jedno świadczenie złożone występuje zatem wtedy, kiedy wszystkie elementy świadczenia są niezbędne dla osiągnięcia jego celu.
(...) należy wskazać, że czynności - roboty budowlane realizowane w ramach modernizacji Domu Pomocy Społecznej w zakresie (...) budynku (...) przy ul. (...), sklasyfikowanego w PKOB w dziale 11, - są ze sobą tak ściśle powiązane, że obiektywnie tworzą w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter. (...)
Z powyższego wynika zatem, że ww. czynności mają charakter kompleksowy, gdyż pominięcie któregokolwiek elementu świadczenia miałoby wpływ na finalny efekt i nie gwarantowałby poprawnego wykonania robót budowlanych realizowanych w (...) budynku (...). Czynności wchodzące w jego skład nie mogą być realizowane odrębnie, gdyż nie przyniesie to oczekiwanego przez nabywcę efektu.
Ponadto, analiza niniejszej sprawy wykazała, że głównym celem przedmiotowego świadczenia jest budowa nowej pochylni przy budynku (...). Bez wykonania świadczenia głównego, rozbiórka istniejącej pochylni nie spełniłaby określonego celu jakim jest modernizacja (...). Pozostałe prace wykonywane w ramach świadczenia pełnią funkcję pomocniczą, bowiem przyczyniają się do wykonania świadczenia głównego tj. budowy pochylni przy budynku (...). Bez wykonania robót pomocniczych, nie byłoby możliwości wybudowania nowej pochylni. Nie wykonując więc zadań pomocniczych nie jest możliwa pełna realizacja celu świadczenia.
(...) w budynku (...) Domu Pomocy Społecznej ponad połowa powierzchni użytkowej przeznaczona jest na cele mieszkaniowe.
W związku z powyższym (...), należy stwierdzić, iż budynek (...) Domu Pomocy Społecznej - spełnia kryteria dla uznania go za obiekt zaliczany do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.
(...) należy zwrócić uwagę na fakt, iż opodatkowane preferencyjną 8% stawką podatku będą wyłącznie czynności, które będą wykonywane w obrębie bryły budynku i będą dotyczyły elementów konstrukcyjnych obiektu budowlanego.
Z opisu przedmiotowej sprawy wynika, że montaż pochylni będzie się odbywał poprzez połączenie konstrukcji (...) z budynkiem za pomocą (...). Ponadto konstrukcja podjazdu wykonana zostanie z (...) Podkreślenia wymaga, iż w sytuacji, gdy ww. elementy stanowią elementy konstrukcyjne przedmiotowego budynku, wówczas będą korzystały z preferencyjnej 8% stawki podatku. Wynika to z faktu, iż stawka ta ma zastosowanie do obiektu budowlanego, a więc do elementów, które znajdują się w jego bryle. (...)
Natomiast w zakresie usługi wykonywanej w ramach modernizacji obiektu budowlanego zaliczanego do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym dla robót wykonywanych poza bryłą budynku podlegać będzie opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 23% na podstawie art. 41 ust. 1 oraz art. 146ef ust. 1 pkt 1 ustawy (podkreślenie redakcji) (...)".