(wiążąca informacja stawkowa Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 28 sierpnia 2024 r., nr 0115-KDST1-2.440.282.2024.1.PSZ)
Data ważności: od 29 sierpnia 2024 r. do 29 sierpnia 2029 r.
"(...) Przedmiot wniosku: towar - »(...)«
Opis towaru: produkt w postaci płynu (...) o działaniu bakteriobójczym, wirusobójczym, drożdżakobójczym, prątkobójczym, przeznaczony do (...) dezynfekcji rąk, działa biobójczo (...), sprzedawany w opakowaniach typu (...) o pojemności (...)
Rozstrzygnięcie: środek odkażający o właściwościach bakteriobójczych, wirusobójczych, grzybobójczych, mający zastosowanie wyłącznie w ochronie zdrowia, na który zostało wydane pozwolenie tymczasowe oraz został dokonany wpis do rejestru produktów biobójczych w rozumieniu ustawy z dnia 9 października 2015 r. o produktach biobójczych
Stawka podatku od towarów i usług: 8%
Podstawa prawna: art. 41 ust. 2 ustawy w zw. z art. 146ef ust. 1 pkt 2 ustawy w zw. z poz. 15 załącznika nr 3 do ustawy
Cel wydania WIS: określenie stawki podatku od towarów i usług
Uzasadnienie
(...) Produkt ze względu na swoje właściwości znajduje się w wykazie produktów biobójczych prowadzonym przez Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 9 października 2015 r. o produktach biobójczych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 24, dalej ustawa o produktach biobójczych). Pozwolenie o nr (...) wydano w formie decyzji z dnia (...) - przedmiotowa decyzja w załączeniu.
(...) W załączniku nr 3 do ustawy, zawierającym »Wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 8%«, w poz. 15 wskazano bez względu na CN »Środki odkażające o właściwościach bakteriobójczych, grzybobójczych i wirusobójczych, mające zastosowanie wyłącznie w ochronie zdrowia, na które zostało wydane pozwolenie tymczasowe albo dokonany wpis do rejestru produktów biobójczych w rozumieniu ustawy z dnia 9 października 2015 r. o produktach biobójczych (...)«.
W tym miejscu wskazać należy, że ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia »mające zastosowanie wyłącznie w ochronie zdrowia« oraz »środki odkażające«.
Stosując wykładnię literalną, wskazać należy, że zgodnie z definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego (Wydawnictwo Naukowe PWN), »ochrona« oznacza »zabezpieczenie przed czymś niekorzystnym, złym lub niebezpiecznym; to, co przed czymś ochrania«. Z kolei przez »zdrowie« należy rozumieć »stan żywego organizmu, w którym wszystkie funkcje przebiegają prawidłowo; stan, w jakim znajduje się żywy organizm«.
Natomiast słowo »odkażać«, zgodnie z ww. słownikiem oznacza:
»1. zniszczyć drobnoustroje chorobotwórcze lub gnilne,
2. usunąć środki trujące ze skażonych powierzchni«.
Z kolei »środki odkażające«, zgodnie z definicją zawartą w Encyklopedii PWN, to »środki dezynfekcyjne, substancje o działaniu przeciwbakteryjnym, zabijające wszystkie wegetatywne postacie drobnoustrojów; są zwykle stosowane do odkażania przedmiotów, pomieszczeń; (...) niektóre środki odkażające, stosowane w większych rozcieńczeniach, służą jako środki antyseptyczne«.
Wobec powyższego, podkreślić należy, iż istotny z punktu widzenia »zastosowania« tych preparatów jest cel ich sprzedaży do wyłącznego stosowania w ochronie zdrowia, a nie ich dalsze, faktyczne wykorzystanie przez nabywcę oraz charakter miejsca, w którym zostaną one użyte. (...)
Zatem, mając na uwadze, iż w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia ze środkiem odkażającym o właściwościach bakteriobójczych, wirusobójczych, grzybobójczych, mającym zastosowanie w ochronie zdrowia - towarem o nazwie »(...)« - stwierdzić należy, że dostawa, import lub wewnątrzwspólnotowe nabycie ww. towaru podlega opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 8%, na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy w zw. z art. 146ef ust. 1 pkt 2 ustawy w zw. z poz. 15 załącznika nr 3 do ustawy. Stawka ta ma zastosowanie do dostawy ww. towaru w okresie obowiązywania zezwolenia, bądź też ważności wpisu do rejestru (podkreślenie redakcji) (...)".