(wiążąca informacja stawkowa Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 14 sierpnia 2024 r., nr 0115-KDST1-1.440.255.2024.1.EM)
Data ważności: od 29 sierpnia 2024 r. do 29 sierpnia 2029 r.
"(...) Przedmiot wniosku: towar - »(...)«
Opis towaru: (...); dodatek paszowy, mający zastosowanie w premiksach i paszach granulowanych; stosowany dla przeżuwaczy (bydło, kozy, owce) i koni; oferowany w opakowaniu o masie netto (...)
Rozstrzygnięcie: pasze i karmy dla zwierząt gospodarskich i domowych
Stawka podatku od towarów i usług: 8%
Podstawa prawna: art. 41 ust. 2 ustawy w zw. z art. 146ef ust. 1 pkt 2 ustawy w zw. z poz. 10 załącznika nr 3 do ustawy
Cel wydania WIS: określenie stawki podatku od towarów i usług
Uzasadnienie
(...) Produkt jest sklasyfikowany pod nr PKWiU: 10.89. Obecnie, z ostrożności Spółka sprzedaje produkt jako dodatek paszowy ze stawką podstawową podatku od towarów i usług (VAT) 23%. (...)
W załączniku nr 3 do ustawy, zawierającym wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 8%, w poz. 10 (sekcja zatytułowana »Towary zwykle używane w rolnictwie«) wskazano bez względu na CN »Nawozy i środki ochrony roślin - zwykle przeznaczone do wykorzystania w produkcji rolnej, oraz pasze i karmy dla zwierząt gospodarskich i domowych«.
W tym miejscu wskazać należy, że ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia »pasze« (lub »materiały paszowe«), »dodatki paszowe«.
Według art. 4 pkt 2 i 7 ustawy z dnia 22 lipca 2006 r. o paszach (Dz. U. z 2023 r., poz. 1149) - dalej jako »ustawa o paszach«, użyte w ustawie określenia oznaczają:
2) pasza - paszę w rozumieniu art. 3 ust. 4 rozporządzenia nr 178/2002;
7) dodatki paszowe - dodatki paszowe w rozumieniu art. 2 ust. 2 lit. a rozporządzenia nr 1831/2003.
(...) »pasza« (lub »materiały paszowe«) oznacza substancje lub produkty, w tym dodatki, przetworzone, częściowo przetworzone lub nieprzetworzone, przeznaczone do karmienia zwierząt. (...)
Zgodnie z art. 17 ust. 1 Rozporządzenia (WE) nr 1831/2003, Komisja ustanawia i prowadzi wspólnotowy rejestr dodatków paszowych.
Rejestr jest ogólnodostępny (art. 17 ust. 2 ww. Rozporządzenia).
Dodatek paszowy, będący przedmiotem niniejszego wniosku znajduje się w prowadzonym przez Komisję Wspólnotowym rejestrze dodatków paszowych (European Union Register of Feed Additives) pod kodem (...), jako dodatek paszowy (...).
W świetle powyższego, będący przedmiotem niniejszej decyzji towar - dodatek paszowy, tj. (...), występujący pod nazwą handlową »(...)« został dopuszczony do obrotu jako dodatek zootechniczny.
(...) należy stwierdzić, że wskazany we wniosku towar określony jako »(...)« spełnia kryteria zawarte w ww. definicjach i przepisach dotyczących pasz. Towar ten znajduje się w prowadzonym przez Komisję rejestrze dodatków paszowych, a Spółka widnieje w prowadzonym przez Główny Inspektorat Weterynarii »Rejestrze podmiotów paszowych« w »Wykazie zakładów wytwarzających lub wprowadzających do obrotu pasze, zatwierdzonych lub zarejestrowanych zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 183/2005« pod numerem (...). (...)
Z uwagi na to, że w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z dodatkiem paszowym, który jest przeznaczony dla zwierząt gospodarskich, a ponadto towar ten nie jest objęty stawką podatku 0% bądź 5%, stwierdzić należy, że dostawa, import lub wewnątrzwspólnotowe nabycie tego towaru podlega opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 8%, na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy w zw. z art. 146ef ust. 1 pkt 2 ustawy w zw. z poz. 10 załącznika nr 3 do ustawy (podkreślenie redakcji) (...)".