(wiążąca informacja stawkowa Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 9 lipca 2024 r., nr 0115-KDST1-1.440.134.2024.3.AGW)
Data ważności: od 24 lipca 2024 r. do 24 lipca 2029 r.
"(...) Przedmiot wniosku: usługa (świadczenie kompleksowe) - udostępnianie oprogramowania (aplikacji) za pośrednictwem strony internetowej, wraz z dostawą urządzeń elektronicznych
Opis świadczenia: świadczenie, na które składa się udostępnienie oprogramowania (aplikacji) poprzez bezpośrednie pobranie ze strony internetowej wraz z dostawą urządzeń elektronicznych; oprogramowanie odbiera dane z urządzeń elektronicznych i wysyła do nich polecenia, umożliwiając realizację zamierzonych funkcji, umożliwia (...), jak również (...) dotyczących (...)
Rozstrzygnięcie: PKWiU 58
Cel wydania WIS: na potrzeby stosowania art. 106e ust. 1 pkt 18a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług
Uzasadnienie
(...) Wnioskodawca produkuje i sprzedaje produkty (...). Przedmiotem wniosku jest sprzedaż systemu (...) opartego na technologii (...). Sprzedawany produkt składa się z zestawu urządzeń elektronicznych (A, B, C, D, E) oraz abonamentu do aplikacji umożliwiającej korzystanie z tych urządzeń. Zestaw urządzeń wraz z aplikacją stanowi spójną całość, która umożliwia korzystanie z produktu zgodnie z jego przeznaczeniem i z uwzględnieniem wszystkich funkcjonalności przewidzianych przez producenta. Wartość urządzeń elektronicznych stanowi co najmniej 80% wartości całego zestawu (wartość abonamentu do aplikacji nie przekracza 20% wartości zestawu).
(...) aplikacja stanowi oprogramowanie umożliwiające nawigację według wielu wzorców, zarządzanie (...), prowadzenie dokumentacji i inne funkcje. Jest elementem, bez którego nie jest możliwe korzystanie z funkcji produktu, polegających zarówno na nawigacji i zdalnym sterowaniu (...), jak również na zbieraniu i analizowaniu danych (...). Aplikacja (oprogramowanie) odbiera dane z urządzeń elektronicznych i wysyła do nich polecenia. Brak dostępu do aplikacji spowodowałby, że obsługa urządzeń elektronicznych w zakresie funkcjonalności przewidzianych przez Stronę byłaby niemożliwa. Ponadto, jak wskazał Wnioskodawca, zakup jakiegokolwiek urządzenia elektronicznego bez dostępu do aplikacji nie zapewni żadnej przewidzianej funkcjonalności.
A zatem oczekiwaniem nabywcy jest w istocie prowadzenie precyzyjnej nawigacji (...), zdalne i zautomatyzowane sterowanie oraz zbieranie danych (...) w celu sporządzania raportów, analiz, optymalizacji i zwiększenia wydajności pracy oraz zmniejszenia jej kosztów.
Mając powyższe na uwadze uznać należy, że oprogramowanie (aplikacja) jest elementem niezbędnym do skorzystania z systemu nawigacji automatycznego kierowania (...) opartego na technologii (...), a także do korzystania z urządzeń wchodzących w skład tzw. zestawu urządzeń elektronicznych. (...)
Zatem w opisanym przypadku, elementem dominującym świadczenia jest aplikacja - oprogramowanie, która umożliwia realizację zamierzonych funkcji, natomiast dostawę pozostałych elementów należy uznać za czynności o charakterze pomocniczym do świadczenia dominującego.
(...) Proponowana przez Wnioskodawcę klasyfikacja PKWiU 26.51.20.0 »Urządzenia radarowe i radionawigacyjne oraz do zdalnego sterowania drogą radiową« dotyczy wyrobu (towaru). Natomiast w sprawie będącej przedmiotem wniosku, jak rozstrzygnięto wcześniej, mamy do czynienia ze świadczeniem kompleksowym - usługą. (...)
Zgodnie z tytułem Sekcji J Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, sekcja ta obejmuje »Usługi w zakresie informacji i komunikacji«. (...)
W sekcji tej zawarty jest m.in. dział 58 »Usługi związane z działalnością wydawniczą«.
(...) Natomiast w klasie 58.29 PKWiU sklasyfikowane są »Usługi związane z wydawaniem pozostałego oprogramowania«.
Klasa ta obejmuje tworzenie, dostarczanie oraz dokumentację standardowego oprogramowania, bez uwzględniania specyficznych wymagań klienta:
- programów użytkowych i pozostałych,
- systemów operacyjnych.
Uwzględniając powyższe, usługa będąca przedmiotem analizy spełnia kryteria i posiada właściwości dla usług objętych działem PKWiU 58 »Usługi związane z działalnością wydawniczą« (podkreślenie redakcji) (...).