(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 9 września 2024 r., nr 0112-KDIL1-2.4012.300.2024.3.NF)
"(...) Analiza art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy prowadzi do wniosku, że (...) skorzystanie ze zwolnienia na podstawie polskiej ustawy wymaga spełnienia warunku o charakterze przedmiotowym i podmiotowym. Zwalnia się bowiem od podatku usługi kulturalne oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną (przesłanka przedmiotowa) świadczone przez podmioty prawa publicznego lub inne podmioty uznane na podstawie odrębnych przepisów za instytucje o charakterze kulturalnym lub wpisane do rejestru instytucji kultury, prowadzonego przez organizatora będącego podmiotem tworzącym instytucje kultury w rozumieniu przepisów o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (przesłanka podmiotowa). Ponadto, podmioty te nie powinny osiągać w sposób systematyczny zysków z tej działalności, a w przypadku ich osiągnięcia powinny je przeznaczać w całości na kontynuację lub doskonalenie świadczonych usług.
(...) Niespełnienie chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, że zwolnienie nie ma zastosowania.
We wniosku wskazali Państwo, że nie jesteście czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Są Państwo wpisani do rejestru stowarzyszeń i fundacji. (...) Fundacja prowadzi działalność w sferze zadań publicznych, o których mowa w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2023 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, szczególnie w zakresie (...) kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.
(...) za instytucje o charakterze kulturalnym w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy uznaje się również fundacje oraz podmioty wymienione w art. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, prowadzące działalność pożytku publicznego, tj. działalność w sferze zadań publicznych mieszczących się w pojęciu usług kulturalnych pod warunkiem, że podmioty te nie osiągają w sposób systematyczny zysków z tej działalności, a w przypadku ich osiągnięcia są one przeznaczane w całości na kontynuację lub doskonalenie świadczonych usług.
Zatem, w okolicznościach niniejszej sprawy Państwa Fundacja jest podmiotem uznanym na podstawie odrębnych przepisów za instytucję o charakterze kulturalnym, a więc w analizowanym przypadku spełniona jest przesłanka podmiotowa.
W następnej kolejności zbadania wymaga, czy świadczone przez Państwa usługi wypełniają przesłankę przedmiotową do zastosowania zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy.
(...) Świadczone usługi w postaci organizacji konkursu są usługami kulturalnymi. Ich celem jest tworzenie i upowszechnianie kultury.
Ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia »usług kulturalnych«. Jego znaczenie ustala się w oparciu o dostępne metody wykładni. W prawie podatkowym pierwszorzędne znaczenie ma wykładnia językowa. Zatem, zgodnie z jej regułami, odnosząc się do znaczenia terminu »usługi kulturalne« w języku potocznym, możemy stwierdzić, że pod pojęciem tym kryją się usługi odnoszące się do kultury, w zakresie kultury itp. (...)
W ramach ww. konkursu młodzi muzycy (...) przesyłają do Fundacji nagrania swoich artystycznych wykonań, a następnie jurorzy, będący ekspertami w danej dziedzinie artystycznej oceniają te nagrania. Na podstawie ocen jurorów w ramach konkursu wyłania się zwycięzców oraz osoby wyróżnione. Co jednak istotne dla niniejszej sprawy, aby wziąć udział w Konkursie każdy uczestnik jest zobowiązany do zapłaty tzw. opłaty wpisowej (...).
(...) Analiza powyższego prowadzi zatem do wniosku, że zgodnie z wyżej przedstawioną charakterystyką terminu »kultura«, organizowane przez Państwa Koncerty stanowią usługi kulturalne, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy.
Ponadto, z opisu sprawy wynika, że w przypadku osiągnięcia systematycznych zysków z działalności, o której mowa w opisie sprawy, będą one przeznaczane w całości na kontynuację lub doskonalenie świadczonych usług.
Jednocześnie jak wskazaliście Państwo we wniosku, usługa organizacji Koncertów nie należy do kategorii czynności wymienionych w art. 43 ust. 19 pkt 1-8 ustawy.
Tym samym analiza ww. okoliczności sprawy i obowiązujących przepisów prowadzi do wniosku, że dla świadczonych przez Państwa usług w postaci organizacji Koncertów spełniona jest zarówno przesłanka podmiotowa, jak i przedmiotowa wynikająca z art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy. Zatem ww. usługi korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie ww. przepisu, jeżeli miejscem świadczenia, a zarazem opodatkowania tej usługi będzie terytorium Polski.
Podsumowując, stwierdzam, że Fundacja organizując Konkurs, w ramach którego pobierane są opłaty wpisowe, może skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy (podkreślenie redakcji) (...)".