Obrót nieruchomościamiDostawa nieruchomości lub ich części, co do zasady, podlega opodatkowaniu 23% stawką VAT.
» Budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym
W odniesieniu do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym stosuje się 8% stawkę VAT (art. 41 ust. 12 ustawy o VAT).
» Sprzedaż po upływie dwóch lat od pierwszego zasiedlenia
Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwolniona z VAT jest dostawa budynków (a także budowli lub ich części), jeżeli następuje po upływie 2 lat od tzw. pierwszego zasiedlenia. Zwolnienie to nie ma zatem zastosowania, gdy:
- dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
- pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
» Sprzedaż przed upływem 2 lat od pierwszego zasiedlenia/w ramach pierwszego zasiedlenia
Jeżeli do sprzedaży dochodzi przed upływem 2 lat od pierwszego zasiedlenia lub w ramach pierwszego zasiedlenia, zwolnienie może być stosowane po spełnieniu następujących warunków wynikających z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, tj.:
1) w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do odliczenia VAT,
2) dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do odliczenia VAT, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.
Warunek określony w pkt 2 nie ma zastosowania w przypadku sprzedaży nieruchomości stanowiącej towar handlowy, ponieważ do ulepszenia może dojść wyłącznie w przypadku środków trwałych.
» Dostawa nieruchomości wykorzystywanych na cele działalności zwolnionej
Z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT wynika, że zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
» Odstąpienie od zastosowania zwolnienia z VAT
Podatnicy sprzedający nieruchomości - zgodnie z art. 43 ust. 10-11 - mogą odstąpić od zastosowania zwolnienia od podatku w stosunku do budynku, budowli lub ich części, gdy dostawa będzie dokonywana po upływie 2 lat od pierwszego zasiedlenia i wybrać ich opodatkowanie, pod warunkiem że dokonujący dostawy, jak i nabywca obiektu:
1) są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
2) złożą:
a) przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego lub
b) w akcie notarialnym, do zawarcia którego dochodzi w związku z dostawą tych obiektów
zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.
» Ustalenie właściwej stawki VAT na dostawę gruntów
Sposób opodatkowania sprzedaży gruntu generalnie jest uzależniony od jego przeznaczenia. Dla celów VAT istotne jest czy przedmiotem transakcji jest grunt zabudowany czy niezabudowany.
Co do zasady przyjmuje się, że jeżeli na gruncie nie znajdują się żadne zabudowania, to przedmiotem dostawy jest grunt niezabudowany.
Jeżeli na działce znajdują się budynki/budowle (w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego) lub ich części, to mamy do czynienia z gruntem zabudowanym.
Co do zasady dostawa gruntu podlega opodatkowaniu stawką podstawową, tj. 23%. Zastosowanie zwolnienia od podatku możliwe jest jedynie w ściśle określonych przypadkach.
Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane (np. terenów rolnych lub leśnych). Przypomnijmy, iż tereny budowlane - w myśl art. 2 pkt 33 ustawy - to grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Co ważne, jeżeli przedmiotem transakcji jest dostawa niezabudowanych działek, to zawsze należy mieć na uwadze, że opodatkowaniu podatkiem VAT podlega dostawa nieruchomości realizowana w ramach działalności gospodarczej, przez podatników w rozumieniu ustawy o VAT. Organy podatkowe podkreślają bowiem, że w przypadku osób fizycznych, które dokonują sprzedaży nieruchomości stanowiących część majątku osobistego należy szczególnie wnikliwie przeanalizować okoliczności, w jakich będzie realizowana transakcja.
Ponadto dostawa gruntu, która nie może korzystać ze zwolnienia z VAT w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, może być zwolniona na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Zwalnia się od podatku bowiem dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Art. 29a ust. 8 ustawy o VAT stanowi, iż w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że grunt, na którym posadowione są sprzedawane budynki lub budowle przejmuje stawkę właściwą dla samych obiektów.
Jeśli zatem obiekt opodatkowany jest określoną stawką VAT, to stawka ta właściwa jest dla całej transakcji obejmującej zarówno sam obiekt, jak i grunt, na którym jest on posadowiony. Jeżeli natomiast obiekt objęty jest zwolnieniem, to i grunt korzysta ze zwolnienia z VAT.
W przypadku dostaw obiektów posadowionych na gruncie objętym prawem wieczystego użytkowania, również stosuje się zasadę, zgodnie z którą sprzedaż tego prawa opodatkowana jest stawką VAT właściwą dla sprzedawanego obiektu. 4.1. Zbycie gruntu pod drogę publiczną(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 9 września 2024 r., nr 0114-KDIP4-2.4012.382.2024.2.MŻA)
"(...) Z opisu sprawy wynika, że są Państwo zarejestrowanym i czynnym podatnikiem VAT. Z tytułu nabycia nieruchomości będącej przedmiotem wniosku nie przysługiwało Państwu prawo do obniżenia podatku należnego od naliczonego. Na nieruchomości prowadzili Państwo działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. Gmina (...) dokonała podziału Państwa nieruchomości na dwie działki. Grunt o powierzchni 158 m2 oznaczony nr 1 został sprzedany na drogę gminną. Wydzielona działka nr 1 o powierzchni 158 m2 w momencie sprzedaży stanowiła działkę niezabudowaną. Na działce nr 1 w momencie sprzedaży nie znajdowały się żadne obiekty budowlane. Działka nr 1 była objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przeznaczenie pod budowę dróg lub linii kolejowych.
(...) W analizowanej sprawie działka o nr 1 stanowiła majątek Spółki z o.o., prowadzili Państwo na niej działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.
Sprzedaż składników majątku Spółki wykorzystywanych w prowadzonej działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Tym samym, zbycie niezabudowanej nieruchomości o nr 1 nastąpiło w ramach działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy, a Państwo w odniesieniu do tej transakcji wystąpili w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy.
Zbycie przez Państwa ww. nieruchomości będzie stanowić dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.
Wykonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, może korzystać ze zwolnienia od tego podatku albo może być opodatkowana tym podatkiem.
Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.
(...) analiza przepisów jednoznacznie wskazuje, że zwolnienie od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, obejmuje zbycie nieruchomości niezabudowanych (gruntów) wyłącznie w sytuacji, gdy nie są one przeznaczone pod zabudowę. Elementem, który determinuje możliwość skorzystania z ww. zwolnienia od podatku VAT przy zbyciu gruntów jest przeznaczenie gruntu na cele inne niż budowlane. Przy czym (...) o tym, że dany teren jest terenem budowlanym przesądzają zapisy w planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy.
Z okoliczności sprawy wynika, że działka nr 1 była objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego z przeznaczeniem pod budowę dróg lub linii kolejowych.
W konsekwencji dostawa niezabudowanej nieruchomości o nr 1 nie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, ponieważ na moment zbycia stanowiła teren budowlany zdefiniowany w art. 2 pkt 33 ustawy.
W tej sytuacji należy przeanalizować przesłanki do ewentualnego zastosowania zwolnienia od opodatkowania dostawy ww. nieruchomości wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.
(...) Opis sprawy wskazuje, że na nieruchomości prowadzili Państwo działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. Tym samym należy stwierdzić, że nie został spełniony warunek wskazany w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, tj. działka nie była wykorzystywana wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku.
W konsekwencji, zbycie niezabudowanej nieruchomości nr 1 nie mogło być objęte zwolnieniem od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, z uwagi na niespełnienie określonych w tym przepisie warunków niezbędnych do zastosowania zwolnienia (podkreślenie redakcji) (...)". 4.2. Zwolnienie z VAT sprzedaży nieruchomości zabudowanej wydzielonej z innej nieruchomości(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 11 września 2024 r., nr 0113-KDIPT1-2.4012.529.2024.2.AJB)
"(...) Z treści złożonego wniosku wynika, że jest Pan właścicielem działki nr ..., zabudowanej:
- budynkiem mieszkalnym, dwukondygnacyjnym, o powierzchni zabudowy 199,00 m2,
- budynkiem gospodarczym murowanym, parterowym, o powierzchni zabudowy 46,00 m2,
- budynkiem gospodarczym - murowanym, dwukondygnacyjnym, o powierzchni zabudowy około 300,00 m2,
- budynkiem gospodarczym murowanym, parterowym, o powierzchni zabudowy 312,00 m2.
Działkę nr ... wraz z ww. budynkami nabył Pan w drodze darowizny w 1999 r.
Planuje Pan sprzedaż działki wydzielonej z działki .... Działka wydzielona będąca przedmiotem sprzedaży jest zabudowana jednym budynkiem mieszkalnym oraz trzema budynkami gospodarczymi. Nieruchomość będąca przedmiotem sprzedaży jest wydzierżawiona na podstawie umowy z 29 maja 2024 roku spółce mającej dokonać jej zakupu pod działalność gospodarczą. W umowie przedwstępnej, kupująca nieruchomość spółka zobowiązała się do:
1. Uzyskania prawomocnej, ostatecznej i wykonalnej decyzji o warunkach zabudowy, z której będzie wynikać możliwość zabudowania gruntu działki obiektami zgodnie z planami inwestycyjnymi Kupującego (...).
(...) Udzieli Pan Kupującej spółce pełnomocnictwa z prawem do udzielania dalszych pełnomocnictw, do występowania przed wszelkimi organami administracji publicznej oraz do podejmowania wszelkich działań faktycznych i prawnych, niezbędnych dla uzyskania decyzji i pozwoleń (...).
(...) Wyraża Pan zgodę na dysponowanie przez Kupującą spółkę działką wydzieloną z działki nr ... na cele budowlane w rozumieniu art. 33 ust. 2 pkt 2 w związku art. 3 ust. 11 ustawy Prawo Budowlane, w zakresie wystąpienia z wnioskiem o pozwolenie na budowę, uzyskanie zgód, opinii itp. oraz udostępnia Kupującemu nieruchomość będącą przedmiotem niniejszej umowy celem przeprowadzenia badań gruntu.
(...) W okolicznościach niniejszej sprawy do momentu faktycznego przeniesienia prawa własności nieruchomości zabudowanej wydzielonej z nieruchomości nr ..., tj. do momentu podpisania umowy przyrzeczonej, ww. nieruchomość pozostaje Pana własnością. Z kolei Pan oraz Kupujący w przedwstępnej umowie zobowiązaliście się do czynności wskazanych powyżej, których zrealizowanie warunkuje podpisanie umowy przyrzeczonej.
W świetle powyższego uznać należy, że Kupujący będzie dokonywał określonych czynności w związku ze sprzedażą przez Pana nieruchomości zabudowanej wydzielonej z nieruchomości nr .... Pomimo, że ww. czynności dokonywane będą przez przyszłego właściciela, to aby takie czynności mogły zostać poczynione, to faktyczny właściciel nieruchomości musi wystąpić z wnioskiem lub udzielić stosownych pełnomocnictw (zgody/upoważnienia w sprawach dotyczących nieruchomości) potencjalnemu przyszłemu właścicielowi, tak aby mógł on działać w jego imieniu. Jak wskazano wyżej, udzielił Pan Kupującemu stosownego pełnomocnictwa.
Okoliczność, że ww. działania nie będą podejmowane bezpośrednio przez Pana, ale przez Kupującego nie oznacza, że pozostają bez wpływu na Pana sytuację prawną. Po udzieleniu pełnomocnictwa czynności wykonane przez Kupującego wywołają skutki bezpośrednio w Pana (mocodawcy) sferze prawnej. Z kolei Kupujący, dokonując ww. działań, uatrakcyjni przedmiotową nieruchomość stanowiącą nadal Pana własność. Działania te, dokonywane za pełną Pana zgodą, wpłyną generalnie na podniesienie atrakcyjności nieruchomości jako towaru i wzrost jej wartości.
(...) należy wskazać, że dokonując sprzedaży nieruchomości zabudowanej wydzielonej z nieruchomości nr ... nie będzie Pan korzystał z przysługującego prawa do rozporządzania własnym majątkiem prywatnym, nie jest to bowiem typowe (zwykłe) rozporządzanie prawem własności. W taki sposób zorganizował Pan sprzedaż ww. nieruchomości, że niejako Pana działania łącznie z działaniami przyszłego nabywcy stanowią pewnego rodzaju wspólne przedsięwzięcie.
Do czasu zawarcia umowy przyrzeczonej posiada Pan prawo własności nieruchomości zabudowanej wydzielonej z nieruchomości nr ..., która podlega wielu czynnościom. Wszystkie te czynności z punktu widzenia podatku VAT zostaną »wykonane« w Pana sferze prawnopodatkowej. W tym kontekście bez znaczenia pozostaje okoliczność wykonywania ww. czynności przez potencjalnego nabywcę. W efekcie wykonywanych czynności dostawie podlega nieruchomość o zupełnie innym charakterze jak w chwili zawarcia umowy przedwstępnej.
Ponadto z opisu sprawy wynika, że zabudowana nieruchomość będąca przedmiotem sprzedaży jest wydzierżawiona spółce na podstawie umowy z 29 maja 2024 roku zawartej na czas nieokreślony.
(...) dzierżawa stanowi odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. Tym samym wypełnia ona określoną w art. 15 ust. 2 ustawy definicję działalności gospodarczej.
Wobec powyższego wskazać należy, iż dzierżawa przez Pana zabudowanej nieruchomości spowodowała, że straciła ona charakter majątku prywatnego. Wykorzystywanie przez Pana w sposób ciągły dla celów zarobkowych ww. nieruchomości zabudowanej spowodowało, że ww. nieruchomość była wykorzystywana w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, a nie wyłącznie w ramach majątku osobistego.
Zatem uznać należy, że podejmowane przez Pana działania oraz dokonane czynności wykluczają sprzedaż nieruchomości zabudowanej wydzielonej z nieruchomości nr ... w ramach zarządu Pana majątkiem prywatnym. Tym samym należy stwierdzić, że ww. sprzedaż będzie dostawą dokonaną w ramach prowadzenia działalności gospodarczej w myśl art. 15 ust. 2 ustawy, a Pan będzie działał jako podatnik VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy. Z uwagi na powyższe, w tej konkretnej sytuacji nie można uznać, że przedmiotem dostawy będzie Pana składnik majątku osobistego, a sprzedaż ww. nieruchomości będzie stanowiła realizację prawa do rozporządzania majątkiem osobistym.
W konsekwencji, skoro w tej sprawie wystąpią przesłanki stanowiące podstawę uznania Pana za podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą, w myśl art. 15 ust. 2 ustawy, to czynność sprzedaży nieruchomości zabudowanej wydzielonej z nieruchomości nr ... będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, jako odpłatna dostawa towarów na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy.
Dokonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług może albo być opodatkowana właściwą stawką podatku, albo może korzystać ze zwolnienia od tego podatku.
(...) Analiza okoliczności sprawy i obowiązujących przepisów prowadzi do wniosku, że planowana sprzedaż budynków znajdujących się na działce wydzielonej z działki nr ... nie zostanie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz pomiędzy pierwszym zasiedleniem a ich dostawą upłyną co najmniej 2 lata.
(...) dostawa budynku mieszkalnego i ww. budynków gospodarczych znajdujących się na działce wydzielonej z działki nr ..., będzie objęta zwolnieniem od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, gdyż zostaną spełnione warunki do jego zastosowania wynikające z tego przepisu. (...) grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według tych samych regulacji jak posadowione na nim budynki. W związku z powyższym - na podstawie art. 29a ust. 8 ustawy - sprzedaż gruntu, na którym posadowione są ww. budynki, tj. działki wydzielonej z nieruchomości nr ..., będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.
Analiza okoliczności sprawy i obowiązujących przepisów prowadzi do wniosku, że dostawa nieruchomości zabudowanej wydzielonej z nieruchomości nr ... będzie podlegała zwolnieniu od podatku VAT, o ile strony transakcji nie wybiorą opcji opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy w związku z art. 43 ust. 11 ustawy (po spełnieniu warunków określonych w tych przepisach) (podkreślenie redakcji) (...)". 4.3. Sprzedaż lokalu użytkowego wraz z działką(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 11 września 2024 r., nr 0114-KDIP1-3.4012.388.2024.1.MPA)
"(...) Z opisu sprawy wynika, że jest Pan czynnym, zarejestrowanym podatnikiem od towarów i usług. Zamierza Pan sprzedać lokal użytkowy wraz z działką. Nieruchomość była wykorzystywana w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. Z tytułu sprzedaży będzie Pan podatnikiem podatku VAT.
Należy zauważyć, że wykonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, może korzystać ze zwolnienia od tego podatku albo może być opodatkowana tym podatkiem.
Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.
Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest - co do zasady - zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Zatem, dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.
Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu - rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:
a) wybudowaniu lub
b) ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.
Pierwszym zasiedleniem jest więc szeroko rozumiane pierwsze zajęcie nieruchomości do używania. Przykładowo, pierwsze zasiedlenie budynku lub jego części ma miejsce zarówno w sytuacji, gdy po wybudowaniu budynku oddany zostanie on w najem, jak też w przypadku, gdy będzie on wykorzystywany na potrzeby działalności gospodarczej - w obu przypadkach dojdzie do korzystania z budynku.
W przypadku dostawy budynków, budowli lub ich części niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom - po spełnieniu określonych warunków - skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.
Wskazać ponadto należy, że w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:
a) w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
b) dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.
Analizując powyższe przepisy stwierdzić należy, że jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części będzie mogła korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a stanie się bezzasadne.
Przy czym, jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki umożliwiające zastosowanie zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy, należy przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.
Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
W tym miejscu należy wskazać, że kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki, budowle lub ich części rozstrzyga przepis art. 29a ust. 8 ustawy, zgodnie z którym:
W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.
W świetle tego przepisu przy sprzedaży budynków, budowli lub ich części dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków, budowli lub ich części w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogicznie opodatkowanie podatkiem VAT, jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem, związanych.
W celu ustalenia czy, w analizowanej sprawie dla dostawy nieruchomości zastosowanie znajdzie zwolnienie od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy należy przede wszystkim rozstrzygnąć, kiedy miało miejsce pierwsze zasiedlenie.
Z opisu sprawy wynika, że w 2009 r. rozpoczął Pan budowę nieruchomości użytkowej, stanowiącej halę produkcyjną z zapleczem socjalno - biurowym. Zakończył Pan budowę 11 marca 2013 r. Od 2013 r. prowadził Pan w nim swoją działalność gospodarczą, a następnie wynajmował go, w ramach prowadzonej działalności, wystawiając comiesięczną fakturę VAT. Do chwili obecnej lokal był użytkowany przez właściciela oraz przez firmy wynajmujące. Nie ponosił Pan żadnych nakładów na modernizację, ulepszenie lokalu po oddaniu go do użytkowania.
Uwzględniając powyższe, należy stwierdzić, że doszło już do pierwszego zasiedlenia. Lokal był użytkowany od 2013 r. i nie dokonywał Pan również żadnych ulepszeń. W konsekwencji, planowana sprzedaż Nieruchomości będzie zwolniona z VAT, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, gdyż warunki wynikające z tego przepisu zostaną spełnione.
W tej sytuacji, ponieważ dostawa ww. budynku jako całości będzie korzystała ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, to zwolnieniem tym, - w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy - objęta będzie również dostawa gruntu, na którym posadowiony jest ten budynek (podkreślenie redakcji) (...)". |