(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 9 września 2024 r., nr 0114-KDIP4-2.4012.382.2024.2.MŻA)
"(...) Z opisu sprawy wynika, że są Państwo zarejestrowanym i czynnym podatnikiem VAT. Z tytułu nabycia nieruchomości będącej przedmiotem wniosku nie przysługiwało Państwu prawo do obniżenia podatku należnego od naliczonego. Na nieruchomości prowadzili Państwo działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. Gmina (...) dokonała podziału Państwa nieruchomości na dwie działki. Grunt o powierzchni 158 m2 oznaczony nr 1 został sprzedany na drogę gminną. Wydzielona działka nr 1 o powierzchni 158 m2 w momencie sprzedaży stanowiła działkę niezabudowaną. Na działce nr 1 w momencie sprzedaży nie znajdowały się żadne obiekty budowlane. Działka nr 1 była objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przeznaczenie pod budowę dróg lub linii kolejowych.
(...) W analizowanej sprawie działka o nr 1 stanowiła majątek Spółki z o.o., prowadzili Państwo na niej działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.
Sprzedaż składników majątku Spółki wykorzystywanych w prowadzonej działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Tym samym, zbycie niezabudowanej nieruchomości o nr 1 nastąpiło w ramach działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy, a Państwo w odniesieniu do tej transakcji wystąpili w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy.
Zbycie przez Państwa ww. nieruchomości będzie stanowić dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.
Wykonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, może korzystać ze zwolnienia od tego podatku albo może być opodatkowana tym podatkiem.
Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.
(...) analiza przepisów jednoznacznie wskazuje, że zwolnienie od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, obejmuje zbycie nieruchomości niezabudowanych (gruntów) wyłącznie w sytuacji, gdy nie są one przeznaczone pod zabudowę. Elementem, który determinuje możliwość skorzystania z ww. zwolnienia od podatku VAT przy zbyciu gruntów jest przeznaczenie gruntu na cele inne niż budowlane. Przy czym (...) o tym, że dany teren jest terenem budowlanym przesądzają zapisy w planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy.
Z okoliczności sprawy wynika, że działka nr 1 była objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego z przeznaczeniem pod budowę dróg lub linii kolejowych.
W konsekwencji dostawa niezabudowanej nieruchomości o nr 1 nie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, ponieważ na moment zbycia stanowiła teren budowlany zdefiniowany w art. 2 pkt 33 ustawy.
W tej sytuacji należy przeanalizować przesłanki do ewentualnego zastosowania zwolnienia od opodatkowania dostawy ww. nieruchomości wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.
(...) Opis sprawy wskazuje, że na nieruchomości prowadzili Państwo działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. Tym samym należy stwierdzić, że nie został spełniony warunek wskazany w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, tj. działka nie była wykorzystywana wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku.
W konsekwencji, zbycie niezabudowanej nieruchomości nr 1 nie mogło być objęte zwolnieniem od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, z uwagi na niespełnienie określonych w tym przepisie warunków niezbędnych do zastosowania zwolnienia (podkreślenie redakcji) (...)".