Aktualnie jesteś:
GOFIN podpowiada (strona główna) » Rachunkowość
ZASOBY BEZPŁATNE |
Rachunkowość - zasoby bezpłatneObowiązki ewidencyjne i sprawozdawcze w związku z przejściem na estoński CIT - wybrane zagadnieniaDodatek nr 8 do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 11 (611)
W dodatku zaprezentowano wybrane zagadnienia dotyczące obowiązków ewidencyjnych i sprawozdawczych w jednostkach przechodzących na opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek, tzw. estońskim CIT. Przedstawiono w nim m.in. zasady dokonywania wstępnej korekty przychodów i kosztów uzyskania przychodów oraz wyodrębnienia w kapitale własnym spółki opodatkowanej estońskim CIT kwoty zysków lub strat. Ponadto omówiono zagadnienia dotyczące dochodu z tytułu ukrytych zysków, rozliczenia podatkowego i bilansowego zaliczkowych wypłat udziałów w zysku, a także faktur korygujących, odnoszących się do okresu przed opodatkowaniem estońskim CIT, oraz ustalania różnic kursowych z wyceny rozrachunków.
Praktyczne zastosowanie Krajowych i Międzynarodowych Standardów RachunkowościDodatek nr 12 do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 18 (618)
Publikacja zawiera liczne przykłady zastosowania Krajowych Standardów Rachunkowości i Międzynarodowych Standardów Rachunkowości w zakresie ujęcia w księgach rachunkowych wybranych operacji gospodarczych. W dodatku omówiono m.in. zagadnienia dotyczące ewidencji księgowej rezerw na skutki postępowania sądowego według KSR nr 6, ustalania kosztu wytworzenia produktów według KSR nr 13, zakupu gruntów i budowy domów na sprzedaż według KSR nr 8, uwzględniania zmiany stóp procentowych w zobowiązaniach leasingowych według MSSF 16, kosztów produkcji billboardu sponsorskiego według MSR 38, rozliczenia kosztów wydziałowych według MSR 2.
Nadrzędne zasady rachunkowości i przykłady ich zastosowania w praktyceDodatek nr 10 do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 14 (614)
Jednostki prowadzące księgi rachunkowe zobowiązane są przestrzegać nadrzędnych zasad rachunkowości, określonych w przepisach ustawy o rachunkowości, bez względu na przyjęte w polityce rachunkowości rozwiązania szczegółowe. W dodatku omówiono zagadnienia dotyczące stosowania zasady rzetelnego obrazu, zasady przewagi treści nad formą, zasady memoriału, zasady współmierności przychodów i związanych z nimi i kosztów, zasady ostrożności, zasady indywidualnej wyceny, zasady istotności, zasady kontynuacji, zasady ciągłości oraz wskazano na możliwość odstąpienia od stosowania niektórych z nich. Kwestie poruszone w publikacji poparte zostały praktycznymi przykładami liczbowymi.
Rachunkowość - zasoby odpłatne Obowiązki jednostek po sporządzeniu sprawozdania finansowego za 2024 r.Dodatek nr 6 do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 7 (631)
Dodatek zawiera harmonogram prac, które należy wykonać po sporządzeniu sprawozdania finansowego wraz z komentarzem. Szczegółowo omówiono w nimtemat badania sprawozdania finansowego przez firmę audytorską, kwestie jego podpisania, udostępnienia i zatwierdzenia, a także zagadnienia z zakresu przekazywania sprawozdania odpowiednim instytucjom, jak i sankcje za jego zaniechanie. Informacje teoretyczne uzupełniają przykłady liczbowe oraz odpowiedzi na pytania czytelników.
Koszty i przychody na przełomie dwóch lat obrotowychDodatek nr 5 do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 6 (630)
W dodatku omawiamy zasady kwalifikacji kosztów oraz przychodów do odpowiednich lat obrotowych w świetle prawa bilansowego. Poruszamy również zagadnienie istotnych zdarzeń po dniu bilansowym oraz ich wpływu na sprawozdanie finansowe. Na licznych przykładach liczbowych prezentujemy sposoby ujmowania w księgach rachunkowych poszczególnych kosztów i przychów oraz ich korekt na przełomie dwóch lat obrotowych.
Uproszczenia w sprawozdawczości finansowejDodatek nr 4 do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 5 (629)
W publikacji wskazano uproszczenia możliwe do zastosowania przy sporządzaniu sprawozdań finansowych. Przedstawiono w niej m.in. nową koncepcję pojęcia jednostki mikro i jednostki małej oraz regulacje szczególne dotyczące zasad sporządzania przez te jednostki uproszczonych sprawozdań finansowych według załączników nr 4 i 5 do ustawy o rachunkowości. Omówiono także zakres informacyjny sprawozdania finansowego sporządzanego przez organizacje pozarządowe według załącznika nr 6. Publikacja zawiera przykłady liczbowe oraz odpowiedzi na pytania Czytelników dotyczące stosowanych uproszczeń.
|
ZASOBY ODPŁATNE |
|
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60