Komentarz do ustawy zasiłkowej - część I

Dodatek nr 8 do Ubezpieczeń i Prawa Pracy
nr 8 z dnia 10.04.2024
www.podpowiada.gofin.pl

wydawca: Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp.
www.gofin.pl   sklep internetowy: www.sklep.gofin.pl

Artykuł 16 - brak prawa do zasiłku w razie niezdolności spowodowanej nadużyciem alkoholu

Art. 16. Ubezpieczonemu, którego niezdolność do pracy spowodowana została nadużyciem alkoholu, zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres pierwszych 5 dni tej niezdolności.


Zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres pierwszych 5 dni niezdolności do pracy w sytuacji, gdy niezdolność ta została spowodowana nadużyciem alkoholu. Dotyczy to również wypłaty wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy (art. 92 § 3 pkt 2 K.p.).

O tym, czy niezdolność do pracy wynika z nadużycia alkoholu, czy z innych przyczyn decyduje lekarz, po stwierdzeniu, że istnieje związek między spożyciem alkoholu a stanem chorobowym pacjenta. Wówczas zgodnie z art. 57 ust. 1 pkt 3 ustawy zasiłkowej lekarz umieszcza w zaświadczeniu o czasowej niezdolności do pracy kod literowy "C".

Ważne: Okres 5 dni niezdolności do pracy spowodowanej nadużyciem alkoholu, za który nie przysługuje prawo do świadczenia chorobowego, wlicza się do limitu 33 dni (14 dni) wynagrodzenia chorobowego, o którym mowa w art. 92 K.p., oraz do okresu zasiłkowego.