Pracownica osiągnęła wiek emerytalny 12 września 2024 r. Złożyła pracodawcy oświadczenie, że od tego dnia spełnia warunki do stosowania zwolnienia od podatku w ramach ulgi dla seniorów. Czy zwolnienie od podatku przysługuje jej już w odniesieniu do wynagrodzenia wypłaconego za wrzesień - na koniec tego miesiąca, czy dopiero od następnego miesiąca?
Pracodawca może zastosować zwolnienie od podatku (ulgę dla seniorów) w odniesieniu do wynagrodzenia wypłaconego za wrzesień.
Ulga dla pracującego seniora uregulowana jest w art. 21 ust. 1 pkt 154 updof. Polega ona na zwolnieniu od podatku dochodowego m.in. przychodów ze stosunku pracy otrzymanych przez podatnika po ukończeniu 60 roku życia w przypadku kobiety i 65 roku życia w przypadku mężczyzny - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85.528 zł. Zastosowanie wspomnianej ulgi jest możliwe pod warunkiem, że podatnik z tytułu uzyskania tych przychodów podlega ubezpieczeniom społecznym w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz pomimo nabycia uprawnienia - nie otrzymuje świadczeń emerytalno-rentowych wymienionych w tym przepisie.
Zakład pracy (płatnik) uwzględnia ulgę dla seniorów, o ile pracownik złoży mu oświadczenie, że spełnia warunki do stosowania omawianego zwolnienia od podatku. Takie oświadczenie może być złożone płatnikowi w dowolnym momencie roku podatkowego, np. na druku PIT-2. Jeżeli podatnik złoży płatnikowi stosowne oświadczenie, to płatnik powinien uwzględnić je najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym je otrzymał. Tym samym w sytuacji gdy pracownica ukończyła 60 rok życia 12 września 2024 r. i spełnia pozostałe warunki z art. 21 ust. 1 pkt 154 updof, to otrzymane przez nią od tego dnia przychody ze stosunku pracy mogą korzystać ze zwolnienia od podatku. Oznacza to, że zwolnienie od podatku przysługuje jej już w odniesieniu do wynagrodzenia wypłaconego za wrzesień 2024 r.