Art. 14. Ubezpieczonemu będącemu pracownikiem, odsuniętemu od pracy w trybie określonym w art. 6 ust. 2 pkt 1, z powodu podejrzenia o nosicielstwo zarazków choroby zakaźnej, zasiłek chorobowy nie przysługuje, jeżeli nie podjął proponowanej mu przez pracodawcę innej pracy niezabronionej takim osobom, odpowiadającej jego kwalifikacjom zawodowym lub którą może wykonywać po uprzednim przeszkoleniu.
Powołany w przepisie art. 6 ust. 2 pkt 1 ustawy zasiłkowej stanowi, iż na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby traktuje się niemożność wykonywania pracy w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2023 r. poz. 1284 ze zm.), osoby, u których orzeczono czasowe lub trwałe przeciwwskazania do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby, nie mogą wykonywać tych prac. Pracodawca lub zlecający wykonanie prac jest obowiązany, z zachowaniem poufności, niezwłocznie odsunąć pracownika lub wykonującego prace od wykonywania tych prac.
Jeżeli pracodawca nie ma możliwości przesunięcia pracownika do innej pracy, wówczas pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku chorobowego. W takim przypadku ma bowiem zastosowanie art. 6 ust. 2 pkt 1 ustawy zasiłkowej, traktujący niemożność wykonywania pracy w wyniku decyzji wydanej na podstawie przepisów o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby.
Pracownik podejrzany o nosicielstwo zarazków choroby zakaźnej ma obowiązek podjąć inną pracę, proponowaną przez pracodawcę, niezabronioną takim osobom, bowiem odmowa przyjęcia tej pracy skutkuje nie tylko utratą prawa do zasiłku chorobowego, ale również rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia. Pracownik podejrzany o nosicielstwo zarazków choroby zakaźnej ma zatem prawo do zasiłku chorobowego tylko wówczas, gdy pracodawca nie ma możliwości przesunięcia go do innej pracy.
Treść art. 14 ustawy zasiłkowej nie dotyczy ubezpieczonych niebędących pracownikami.