Art. 25. 1. Zasiłek wyrównawczy nie przysługuje ubezpieczonemu będącemu pracownikiem, uprawnionemu do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.
2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do osoby, która ma ustalone prawo do emerytury lub renty inwalidzkiej na podstawie ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin lub ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.
Przepis ten stanowi, że pracownik z ustalonym prawem do emerytury lub renty (odpowiednio do emerytury lub renty inwalidzkiej dla tzw. służb mundurowych), który podda się rehabilitacji zawodowej, nawet wówczas, gdy o potrzebie przeprowadzenia tej rehabilitacji orzeknie wojewódzki ośrodek medycyny pracy lub lekarz orzecznik ZUS, nie jest uprawniony do wypłaty zasiłku wyrównawczego z tytułu zmniejszenia zarobków w okresie tej rehabilitacji. Powyższe dotyczy również pracujących emerytów lub rencistów, którzy z uwagi na osiąganie przychodów z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, w kwocie wyższej niż 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy (w tym przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę) mają zawieszone świadczenie.
Zasiłek wyrównawczy nie przysługuje także osobom uprawnionym do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.