Biorąc pod uwagę literalne brzmienie art. 1036 K.p., gdy pracownik kształci się na innych zasadach niż podnoszenie kwalifikacji zawodowych, pracodawca może mu udzielić tylko dwóch świadczeń, tj.: urlopu bezpłatnego i/lub zwolnienia z całości albo części dnia pracy, bez zachowania prawa do wynagrodzenia. W obydwu przypadkach wymiar ustala w porozumieniu zawieranym z pracownikiem. Przepis art. 1036 K.p. nie wskazuje żadnej formy dla tego porozumienia, lecz dla celów dowodowych w razie ewentualnego sporu rekomendujemy co najmniej formę dokumentową.
Eksperci są podzieleni co do tego, czy porozumienie może przewidywać inne świadczenia niż wymienione w art. 1036 K.p. Zwolennicy ich zapewniania argumentują, że porozumienie jest umową prawa cywilnego, której treść w zakresie nieuregulowanym prawem pracy strony mogą kształtować swobodnie, w tym gwarantować, np. częściowy zwrot kosztów. Przeciwnicy podnoszą, że dodanie innych, niż urlop bezpłatny i nieodpłatne zwolnienie od pracy, świadczeń kwalifikowałoby kształcenie do podnoszenia kwalifikacji zawodowych albo mogłoby być potraktowane jako próba obejścia art. 1031-1035 K.p.
Pracodawca nie może żądać odpracowania urlopu bezpłatnego lub nieodpłatnego zwolnienia od pracy, udzielonego w trybie art. 1036 K.p. w którejkolwiek z sytuacji wymienionych w art. 1035 K.p. (por. uchwała SN z 10 marca 2005 r., sygn. akt II PZP 2/05, OSNP 2005/16/240).
3. Prawa i obowiązki przy szkoleniach zawodowych 4. Świadczenia przy innych formach kształceniaPrawa i obowiązki stron stosunku pracy w zakresie innych rodzajów kształcenia niż podnoszenie kwalifikacji zawodowych, nauka przy zastosowaniu art. 1036 K.p. i szkolenia zawodowe, zależą od zapisów w polityce szkoleniowej, a przy jej braku - ustaleń między pracodawcą i pracownikiem.