Nasza jednostka została pozwana o wypłatę odszkodowania związanego z wykonaną usługą. Z opinii radcy prawnego wynika, że prawdopodobnie sprawę przegramy. Czy na dzień bilansowy powinniśmy utworzyć rezerwę na koszty postępowania sądowego? Jeśli tak, to w której pozycji bilansu ją zaprezentować?
Jednostka, o której mowa w pytaniu, powinna utworzyć rezerwę na skutki toczącego się postępowania sądowego, jeżeli jej zdaniem istnieje duże prawdopodobieństwo, że postępowanie to spowoduje obowiązek zapłacenia np. odszkodowania, kary, czy grzywny. Rezerwę na skutki toczącego się postępowania sądowego wykazuje się w pasywach bilansu sporządzanego według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości w pozycji B.I.3. "Pozostałe rezerwy", z podziałem na część długoterminową i krótkoterminową. |
Spółka jawna zajmująca się tylko handlem towarami, zamierza sfinansować z własnych środków zakup gruntów i budowę na nich domów na sprzedaż. Ewidencję kosztów spółka prowadzi wyłącznie w zespole 4. Na jakich kontach powinna ewidencjonować koszty zakupu gruntów oraz koszty budowy domów?
Działalność gospodarcza polegająca na budowie budynków i ich odprzedaży, tzw. działalność deweloperska, jest rozliczana w księgach jak działalność produkcyjna. Efekt końcowy to wyrób gotowy, ewidencjonowany na koncie 60-0 "Produkty gotowe". |
Jednostka posiada w ewidencji środków trwałych maszynę produkcyjną, którą użytkuje od 1 stycznia 2020 r. Jej okres ekonomicznej użyteczności określono pierwotnie na 10 lat. Obecnie okazało się, że maszyna zużywa się szybciej niż przewidywano i konieczne jest skróceniu okresu jej amortyzacji. Jak dokonać takiej zmiany i w jaki sposób ustalić nową stawkę amortyzacyjną?
IV. Ustalanie kosztu wytworzenia produktów według KSR nr 13Nasza spółka z o.o. zajmuje się produkcją wyrobu gotowego. Nie spełniamy warunków przewidzianych w ustawie o rachunkowości do zastosowania uproszczonych zasad kalkulacji kosztu wytworzenia. Jak w takiej sytuacji ustalić koszt wytworzenia produktów, uwzględniając niewykorzystane zdolności produkcyjne?