Urząd skarbowy wszczął postępowanie egzekucyjne mające na celu ściągnięcie zaległego podatku PIT. Został zajęty mój rachunek bankowy. Na koncie nie mam żadnych środków. Czy zajęcie jest skuteczne i spowodowało przerwanie biegu terminu przedawnienia egzekwowanego podatku?
TAK. Zajęcie pustego rachunku bankowego skutkuje przerwaniem biegu terminu przedawnienia egzekwowanego zobowiązania podatkowego.
Środkiem egzekucyjnym, jaki urząd skarbowy może zastosować w toku postępowania egzekucyjnego mającego na celu ściągnięcie zaległości podatkowej, jest zajęcie wierzytelności pieniężnej z rachunku bankowego dłużnika. Zajęcie następuje na podstawie zawiadomienia przesłanego do banku. Jednocześnie urząd skarbowy informuje dłużnika o zajęciu jego konta. Przekazuje mu odpis zawiadomienia skierowanego do banku. Wraz z nim przesyła odpis tytułu wykonawczego, na podstawie którego prowadzona jest egzekucja administracyjna, jeżeli dłużnik nie dostał go wcześniej. Zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego jest dokonane z chwilą doręczenia bankowi zawiadomienia o zajęciu i obejmuje nie tylko kwoty znajdujące się na nim w momencie doręczenia bankowi zawiadomienia o zajęciu, ale także środki, które zostaną na niego wpłacone później.
Wszczęcie postępowania egzekucyjnego daje urzędowi skarbowemu więcej czasu na dochodzenie zaległości podatkowej. Przedawnienie zobowiązania podatkowego następuje zasadniczo po 5 latach, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Zastosowanie środka egzekucyjnego, o którym podatnik został powiadomiony, powoduje natomiast przerwanie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Termin przedawnienia biegnie po przerwaniu na nowo (od początku) od dnia następującego po dniu, w którym został zastosowany środek egzekucyjny. Stanowi tak art. 70 § 4 Ordynacji podatkowej.
Zajęcie rachunku bankowego, o którym podatnik został powiadomiony, powoduje przerwanie biegu terminu przedawnienia egzekwowanego zobowiązania podatkowego. Nie ma znaczenia, czy w chwili dokonania zajęcia środki pieniężne były na koncie czy nie. Zajęcie byłoby nieskuteczne, gdyby bank nie prowadził rachunku dla dłużnika w momencie, kiedy otrzymał z urzędu skarbowego zawiadomienie o zajęciu. Fakt braku środków pieniężnych na zajętym koncie nie ma natomiast żadnego znaczenia dla skuteczności przerwania biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Zarówno zajęcie rachunku bankowego (zastosowanie środka egzekucyjnego), jak i zawiadomienie o tym podatnika muszą nastąpić przed upływem terminu przedawnienia egzekwowanego podatku (por. uchwałę NSA z dnia 3 czerwca 2013 r., sygn. akt I FPS 6/12).
"(...) mimo całkowitego braku środków na zajętym rachunku bankowym lub braku środków wystarczających do zaspokojenia należności z wszystkich egzekwowanych tytułów wykonawczych, zajęcie takiego rachunku i zawiadomienie o tym zobowiązanego jest skutecznym zastosowaniem środka egzekucyjnego, prowadzącym do przerwania biegu terminu przedawnienia zobowiązań wymienionych we wszystkich tytułach wykonawczych będących podstawą zajęcia".
Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 5 stycznia 2024 r., sygn. akt III SA/Wr 71/23 |