Mam zaległości podatkowe. Urząd skarbowy wszczął postępowanie egzekucyjne, ale je umorzył, ponieważ okazało się nieskuteczne. Czy w związku z umorzeniem postępowania egzekucyjnego wygasły niewyegzekwowane zaległości podatkowe?
NIE. Umorzenie bezskutecznego postępowania egzekucyjnego nie skutkuje umorzeniem nieściągniętej zaległości podatkowej.
Umorzenie nieefektywnego postępowania egzekucyjnego - nieprowadzącego do uzyskania środków na pokrycie dochodzonej należności - przewiduje art. 59 § 2 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Przepis ten stanowi, że postępowanie egzekucyjne może (nie musi) być umorzone w przypadku, gdy jego dalsze prowadzenie będzie bezskuteczne z powodu braku majątku lub źródła dochodu dłużnika, z których jest możliwe uzyskanie środków pieniężnych przewyższających koszty egzekucyjne. Umorzenie postępowania egzekucyjnego powoduje uchylenie czynności egzekucyjnych. Pozostają jednak w mocy prawa osób trzecich nabyte na skutek tych czynności.
Umorzenie bezskutecznego postępowania egzekucyjnego nie jest jednoznaczne z umorzeniem nieściągniętej w jego trakcie zaległości podatkowej. Może jednak stanowić przesłankę jej umorzenia. Taka ulga może być przyznana na wniosek podatnika ze względu na jego ważny interes lub interes publiczny (art. 67a § 1 pkt 3 Ordynacji podatkowej). Dozwolone jest również umorzenie zaległości podatkowej z urzędu, jeżeli istnieje uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty przewyższającej wydatki egzekucyjne (art. 67d § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej).
Koszty egzekucyjne to: opłata manipulacyjna, opłata egzekucyjna, opłata za czynności egzekucyjne, wydatki egzekucyjne.
Należy ponadto pamiętać, że organ egzekucyjny ma prawo ponownie wszcząć postępowanie egzekucyjne umorzone wcześniej ze względu na jego bezskuteczność, gdy zmieni się sytuacja majątkowa i finansowa dłużnika, tj. wierzyciel ujawni jego majątek lub źródła dochodu umożliwiające wyegzekwowanie środków pieniężnych przewyższających koszty egzekucyjne. Ponowne podjęcie postępowania egzekucyjnego jest dopuszczalne do czasu upływu terminu przedawnienia nieściągniętego zobowiązania podatkowego. Podstawą jego podjęcia jest dotychczasowy tytuł wykonawczy (albo dalszy tytuł wykonawczy). Dłużnikowi doręcza się zamiast odpisu tytułu wykonawczego zawiadomienie o ponownym wszczęciu egzekucji administracyjnej.