Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą. Moim kontrahentem ma zostać spółka z o.o. Przy podpisaniu umowy ma ją reprezentować prokurent. Czy sprawdzenie jego danych w KRS wystarczy? Czy trzeba od niego żądać pełnomocnictwa?
Prokura upoważnia do działania w imieniu i na rzecz spółki, która jej udzieliła. Prokurent może działać samodzielnie, o ile udzielono mu prokury samoistnej. W przeciwnym razie musi współdziałać z innym prokurentem lub z członkiem zarządu spółki z o.o., zgodnie ze sposobem wykonywania prokury. Prokura samodzielna jest wykonywana jednoosobowo także w sytuacji, gdy w spółce obowiązuje reprezentacja łączna członków zarządu. W każdym przypadku bowiem prokurent, który legitymuje się prokurą samoistną, może reprezentować spółkę samodzielnie przy czynnościach objętych jej zakresem.
Prokura obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Jedynie w przypadku najważniejszych czynności prokurent musi legitymować się pełnomocnictwem do poszczególnej czynności. Wymóg ten dotyczy zbycia przedsiębiorstwa, dokonania czynności prawnej, na podstawie której następuje oddanie go do czasowego korzystania, oraz zbywania i obciążania nieruchomości (art. 1093 K.c.).
Prokura nie może być ograniczona ze skutkiem wobec osób trzecich.
Prokurenci podlegają wpisowi do KRS (dział 2, rubryka 3). Ujawniane są w nim dane prokurentów i rodzaj prokury. W przypadku prokury łącznej wpisywany jest także sposób jej wykonywania, a przy prokurze oddziałowej oznaczenie oddziału przedsiębiorstwa.
Chcąc się wylegitymować, prokurent przedstawia odpis z KRS (wydruk z wyszukiwarki Ministerstwa Sprawiedliwości) i np. dowód osobisty. Wydruk z KRS zastępuje dokument pełnomocnictwa. Nie ma potrzeby żądać tego dokumentu z wyjątkiem czynności wymienionych w art. 1093 K.c. Dzięki wpisowi danych prokurentów do KRS łatwo można sprawdzić, czy określona osoba jest prokurentem spółki, czy prokurent może działać indywidualnie za nią czy musi współdziałać z inną osobą.