Podatnik, który spełnia określone warunki i podejmie decyzję o opodatkowaniu dochodów ryczałtem od dochodów spółek, jest obowiązany złożyć zawiadomienie o dokonanym wyborze. Składa się je na formularzu ZAW-RD do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym ma być opodatkowany ryczałtem (por. art. 28j ust. 1 pkt 7 updop). Podatnik może wybrać opodatkowanie estońskim CIT również przed upływem przyjętego przez niego roku podatkowego, jeżeli na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc opodatkowania estońskim CIT zamknie księgi rachunkowe oraz sporządzi sprawozdanie finansowe zgodnie z przepisami o rachunkowości. W tym przypadku księgi rachunkowe otworzy na pierwszy dzień miesiąca opodatkowania estońskim CIT. W odniesieniu do zawiadomienia o wyborze estońskiego CIT odpowiednie zastosowanie znajdzie wówczas art. 28j ust. 1 pkt 7 updop. Opodatkowanie estońskim CIT obejmuje okres bezpośrednio po sobie następujących 4 lat podatkowych wskazany przez podatnika w ZAW-RD (por. art. 28f updop). Opodatkowanie estońskim CIT przedłuża się na kolejne okresy bezpośrednio po sobie następujących 4 lat podatkowych, chyba że podatnik złoży informację o rezygnacji z opodatkowania estońskim CIT w deklaracji, o której mowa w art. 28r ust. 1 updop, składanej za ostatni rok podatkowy, w którym podatnik był opodatkowany estońskim CIT. Co ważne rokiem podatkowym podatnika opodatkowanego estońskim CIT jest rok obrotowy w rozumieniu przepisów o rachunkowości (por. art. 28e ust. 1 updop). Jeżeli podatnik dokonał wyboru opodatkowania estońskim CIT przed upływem przyjętego roku podatkowego, tj. zgodnie z art. 28j ust. 5 updop, to za pierwszy rok podatkowy opodatkowania estońskim CIT uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca miesiąca przyjętego przez podatnika roku obrotowego (por. art. 28e ust. 2 updop).
W świetle art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości, przez rok obrotowy rozumie się rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również do celów podatkowych. Rok obrotowy lub jego zmiany określa statut lub umowa, na podstawie której utworzono jednostkę. Jeżeli jednostka rozpoczęła działalność w drugiej połowie przyjętego roku obrotowego, to może księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe za ten okres połączyć z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem finansowym za rok następny. W przypadku zmiany roku obrotowego pierwszy po zmianie rok obrotowy powinien być dłuższy niż 12 kolejnych miesięcy.
Przykład Spółka z o.o., której rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy, od 1 stycznia 2024 r. postanowiła przejść na opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek. W zawiadomieniu ZAW-RD spółka wskazała następujący okres opodatkowania ryczałtem:
|
Przykład Spółka komandytowa, której rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy, od 1 lutego 2024 r. postanowiła przejść na opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek. W zawiadomieniu ZAW-RD spółka wskaże następujący okres opodatkowania ryczałtem:
|
Przykład Załóżmy, iż spółka komandytowa, która rozpocznie działalność w drugiej połowie roku obrotowego, tj. 1 sierpnia 2024 r., zdecyduje o połączeniu ksiąg rachunkowych i sprawozdania finansowego za 2024 r. z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem finansowym za rok następny. Pierwszy rok obrotowy takiej spółki będzie trwał zatem dłużej niż 12 miesięcy, tj. od 1 sierpnia 2024 r. do 31 grudnia 2025 r. Jeśli spółka wybierze opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek, to w zawiadomieniu ZAW-RD wskaże następujący okres opodatkowania ryczałtem:
|