Spółka z o.o., w której zarządzie zasiadałem, ma zaległości wynikające z decyzji określającej wysokość zobowiązania w VAT. Urząd skarbowy prowadzi postępowanie w sprawie odpowiedzialności członków zarządu za te zaległości podatkowe. Czy można je zakwestionować w toczącym się postępowaniu?
NIE. W postępowaniu dotyczącym odpowiedzialności osoby trzeciej za zaległości podatnika nie można zakwestionować decyzji wymiarowej skierowanej do podatnika.
Członkowie zarządu odpowiadają solidarnie - całym swoim majątkiem - za zaległości podatkowe spółki z o.o. z tytułu zobowiązań, których termin płatności upływał w czasie pełnienia przez nich obowiązków członka zarządu, a także powstałe w tym okresie zaległości wymienione w art. 52 oraz art. 52a Ordynacji podatkowej (np. nienależnie otrzymane przez spółkę zwroty podatku VAT). Orzeczenie odpowiedzialności członków zarządu jest możliwe dopiero w przypadku, gdy egzekucja z majątku spółki z o.o. okaże się w całości lub w części bezskuteczna. Zasady te odnoszą się również do byłych członków zarządu.
Urząd skarbowy orzeka w sprawie odpowiedzialności członków zarządu za zaległości podatkowe spółki z o.o. w drodze decyzji po przeprowadzeniu postępowania podatkowego. Przedmiotem tego postępowania są wyłącznie kwestie związane z ustaleniem osób ponoszących odpowiedzialność i należności objętych tą odpowiedzialnością. Nie można w jego toku kwestionować wcześniejszych ustaleń dokonanych wobec spółki z o.o. dotyczących podstawy opodatkowania, wysokości podatku czy zwrotu VAT. Decyzja o odpowiedzialności członków zarządu jest odrębną decyzją od decyzji wymiarowej adresowanej do spółki z o.o. jako podatnika (por. wyrok NSA z dnia 17 stycznia 2023 r., sygn. akt III FSK 1525/21). Decyzję urzędu skarbowego dotyczącą wysokości zobowiązania spółki z o.o. w VAT można było podważyć poprzez wniesienie przez spółkę z o.o. odwołania, a po wyczerpaniu trybu odwoławczego - skargi do sądu administracyjnego.
Członek zarządu uwolni się od odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki z o.o., jeżeli:
|