W świetle art. 30a ust. 19 updof, zryczałtowany podatek od przychodów uzyskiwanych przez wspólnika z wypłat podzielonych zysków spółki osiągniętych przez tę spółkę w okresie opodatkowania ryczałtem, jeżeli pochodzą z podziału zysków z tego okresu wyodrębnionych w kapitale własnym spółki, pomniejsza się o kwotę stanowiącą:
- 90% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki, liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany - w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki opodatkowanych zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 1 updop (10% stawka podatku dla małych podatników estońskiego CIT), albo
- 70% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki, liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany - w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki opodatkowanych zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 2 updop (20% stawka podatku dla podatników estońskiego CIT).
Podkreślić należy, iż zryczałtowany podatek od przychodów uzyskiwanych przez wspólnika z wypłat podzielonych zysków spółki osiągniętych przez tę spółkę w okresie opodatkowania ryczałtem może ulec pomniejszeniu o kwoty ustalane zgodnie z zasadami określonymi w tym przepisie, wyłącznie wtedy, gdy wypłacane dywidendy pochodzą z podziału zysków z okresu opodatkowania ryczałtem wyodrębnionych w kapitale własnym spółki. Brak wyodrębnień uniemożliwia udziałowcom, akcjonariuszom i wspólnikom dokonanie wyżej wskazanych pomniejszeń podatku od dywidendy.
Limit potrącenia (70% lub 90% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki) określa się na moment dokonania wypłaty, co znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23 czerwca 2023 r., nr 0115-KDIT1.4011.274.2023.2.MK:
"(...) w przypadku ryczałtu od dochodów spółek istotna jest data podjęcia uchwały o podziale zysku, czyli o przeznaczeniu zysku do wypłaty. Wynikająca z tej uchwały decyzja o przeznaczeniu zysku do wypłaty wspólnikom powoduje, że dla spółki w tym momencie powstaje dochód do opodatkowania według stawki właściwej na dzień tej uchwały (w zależności od posiadania lub nie statusu małego podatnika). Jednocześnie stawka podatku zastosowana przez spółkę wyznacza stawkę procentową pomniejszenia podatku od dywidendy, jaką powinien zastosować płatnik, dokonując wspólnikom wypłaty zysku (...)".
Warto zwrócić ponadto uwagę, iż ugruntowana linia organów interpretacyjnych wskazuje, iż spółka opodatkowana estońskim CIT może pobierać zryczałtowany PIT od wypłaconej wspólnikowi zaliczki na poczet przyszłej dywidendy w kwocie pomniejszonej o procentowo określoną część podatku (ryczałtu) należnego od spółki w związku z wypłatą tej zaliczki. Przykładowo Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 7 kwietnia 2023 r., nr 0115-KDIT1.4011.51.2023.4.PSZ, wskazał:
"(...) pojęciem należności (wypłat) z tytułu podzielonych zysków spółki, o których mowa w art. 30a ust. 19 i art. 41 ust. 4ab ustawy objęte są także zaliczki na poczet przyszłej dywidendy.
(...) w razie wypłaty zaliczki na poczet przyszłej dywidendy Spółka jako płatnik powinna pobrać i wpłacić 19% zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych w oparciu o art. 30a ust. 1 pkt 4 i art. 41 ust. 4ab ustawy. Jednocześnie Spółka zastosuje pomniejszenie, o którym mowa w art. 30a ust. 19 ustawy (...)".